Naturalny staw kąpielowy

Basen ekologiczny

 

Zawsze marzył mi się taki wynalazek, który łączyłby zalety naturalnego kąpieliska z basenem. Z jednej strony zmieścił się w ogrodzie i miał przejrzystą wodę, a z drugiej strony nie wymagał chemicznego oczyszczania i ciągłej ludzkiej ingerencji. Wydaje się, że coś takiego wreszcie powstało.

 

Naturalny basen

 

Czystość naturalnego stawu kąpielowego utrzymywana jest przez rośliny i mikroorganizmy, które oczyszczają wodę tak jak w naturalnym zbiorniku. Jednocześnie nie oznacza to, że pływamy w błotnistej kałuży, a rośliny plączą nam się wokół nóg. Naturalne stawy kąpielowe są już dość popularne w Europie i zwiększa się zainteresowanie nimi w USA. Firmy takie jak Clear Water Revival (UK)Total Habitat (US) zajmują się nie tylko projektowaniem takich stawów, ale też reorganizacją basenu, który już istnieje.Koszt nowych naturalnych stawów w porównaniu tradycyjnymi basenami uważa się za porównywalny, ale już koszt utrzymania basenu bez zabiegów chemicznych – będzie znacznie niższy.

 

Basen ekologiczny

 

Naturalny staw jest zwykle trochę większy niż standardowy basen, aby pomieścić skały i naturalną roślinność, które są oddzielone od wyznaczonego kąpieliska.

 

Basen z roślinami

 

Woda przepływająca przez strefę roślin, jest następnie pompowana przez filtr UV w celu zapewnienia maksymalnej czystości i napowietrzania. Zazwyczaj stawy naturalne mają wodospad, który przywraca wodę z powrotem do kąpieliska.

 

Staw kąpielowy w ogrodzie

 

Nie do przecenienia są walory krajobrazowe stawu naturalnego. Podczas gdy konwencjonalny basen jest czymś niewiele więcej, jeśli chodzi o piękno, niż betonowa wanna, naturalny staw może być najbardziej urokliwym zakątkiem ogrodu.

 

Staw kąpielowy

 

 

Za: Inhabitat

Zdjęcia: ArchiExpo, Mudbrix, The Red Ferret, FNCPonds, Plantnj.com, My Natural Pool

Zobacz również:

2 thoughts on “Naturalny staw kąpielowy

  Krzysztof

  (29 maja 2013 - 10:26)

  Nie do końca podoba mi się pomysł oczyszczania tej wody działaniem światła UV. Skoro ma to być naturalny staw, niech się wszystkie procesy odbywają naturalnie, biologicznie. Może trzeba byłoby staw połączyć z jakąś grządką akwaponiczną, wpuścić do niego ryby, itd?

  miki

  (23 lutego 2017 - 13:22)

  A to światło UV nie występuje naturalnie w przyrodzie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *