Odzieżowe eko-trendy

Logo Kavu, GoLite, Teko i Keen

Jak donosi najnowszy numer Fast Company, zwiększa się ilość producentów odzieży wykorzystujących przy produkcji materiały przyjazne środowisku naturalnemu. Bambus, soja, kukurydza i organiczna bawełna – oto surowce wchodzące w skład nowoczesnych ubrań. Do czołowych przedstawicieli tego trendu należą oczywiście Patagonia i Timberland. Pojawiają się jednak nowi gracze na rynku – Kavu, GoLite, Teko i Keen.

O tym ostatnim pisaliśmy już wcześniej, przy okazji omawiania EkoMetek. Teraz Keen został wspomniany ze względu na trampki wykonane z organicznej bawełny i klejów na bazie wody. Na plus można im też zapisać biodegradowalne pudełka na buty (sugerują nawet żeby wykorzystać je do robienia kompostu).

Teko, to firma specjalizująca się w produkcji skarpetek. Jak piszą na swojej stronie internetowej – „najlepsze skarpetki na planecie, najlepsze skarpetki dla planety”. Dlaczego? Skarpetki Teko wykonane są z włókien pochodzących z kukurydzy. Podobno nie tylko są bardziej przyjazne dla stopy niż te bawełniane ale również surowiec z którego są wykonane – kukurydza, jest mniej wymagający w uprawie jeśli chodzi o nawożenie i nawadnianie od bawełny. Teko nie poprzestaje tylko na tym – używane przez nich barwniki są nietoksyczne, pudełka pochodzą z recyklingu a sama fabryka wykorzystuje energię wiatrową.

GoLite to firma istniejąca od 1998 roku. Produkują odzież i sprzęt turystyczny. Na szczególną uwagę zasługują jednak ich koszulki z powtórnie przetworzonego poliestru. Są one wzmacniane pochłaniającym zapachy węglem, który pochodzi z łupin orzechów kokosowych.

Wreszcie Kavu – koszule, sweterki i podkoszulki z bambusa, soi albo konopi. Zasadniczą zaletą tych roślin jest to, że szybko rosną i nie trzeba ich chronić pestycydami. Dodatkowo, tkaniny bambusowe lepiej oddychają od tych bawełnianych.

Kiedy takie nowości trafią na półki naszych sklepów? Bambusowe skarpetki już można bez problemu kupić. Widzieliśmy też t-shirt, w którego składzie było 5% organicznej bawełny… Często jednak z egzotycznym lecz przyjaznym środowisku składem surowcowym idzie w parze wygórowana cena. Za Fast Company.

Zobacz również:

3 thoughts on “Odzieżowe eko-trendy

  martyna-l

  (3 stycznia 2007 - 09:51)

  Przeczytalam o was na rysie.blox.pl i od razu wpadlam tutaj. Fajny pomysl na serwis, gratulacje!

  ZieloneMigdały

  (4 stycznia 2007 - 17:14)

  Bardzo dziękujemy za ciepłe słowa, mamy nadzieję nie osiąść na laurach …

  hjuston

  (29 stycznia 2007 - 21:59)

  mam sandaly keen i bardzo uwazam, ze to moje najlepsze buty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *