Miejskie azyle – mini ogrody

Altanka ogród miejski

 

Ogród to złożona wypadkowa naszych upodobań i możliwości finansowych. Ale ogromne znaczenie ma też charakter, wielkość i umiejscowienie działki. Ogrody miejskie zazwyczaj charakteryzują się najmniejszą powierzchnią i dlatego powinny być wyjątkowo starannie zaplanowane. Po pierwsze dlatego, że dysponując większą powierzchnią, możemy dać więcej swobody naturze, a ogród nadal ma szanse wyglądać nieźle – no, powiedzmy naturalnie. A po drugie dlatego, że jest to przestrzeń szalenie cenna i żeby była funkcjonalna powinna zostać starannie zaprojektowana.

 

Ogród miejski

 

Niewielki teren dobrze jest podzielić na mniejsze kawałki, żeby zyskać choćby optyczne złudzenie zróżnicowania przestrzeni. Rośliny lepiej jest sadzić amfiteatralnie – poczynając od ogrodzenia, gdzie powinny znaleźć się najwyższe. Dalsze tło powinno być bardziej neutralne kolorystycznie, a bliżej można pozwolić sobie na rozmaitość i żywsze barwy.

 

Mały ogród miejski

 

Mały ogród ma też to o siebie, że wszystko jest blisko, co dodatkowo wzmaga konieczność dopracowania szczegółów. Wskazany jest również raczej umiar i asceza niż nadmierna obfitość, która mogłaby wprowadzać wrażenie nieuporządkowania i braku planu. Rośliny nie powinny mieć tendencji do nadmiernego rozrastania się, a ze względu na ich niewielkie wymiary można rozważyć sadzenie ich w pojemnikach. Daje to później możliwość bezproblemowego przearanżowania przestrzeni.

 

Mały ogród miejski

 

Ważną rzeczą jest wydzielenie w ogrodzie ścieżek, oraz wyraźnego miejsca odpoczynku, korzystnie jeśli będzie ono doświetlone w stonowany sposób. Tam powinny znaleźć się dobrej jakości meble ogrodowe, w ilości adekwatnej do przestrzeni, którą dysponujemy, najlepiej w miejscu zadaszonym lub chociażby zacienionym. Najlepiej jeśli nie posłuży temu parasol z reklamą piwa.

 

Ogród w mieście

Ogród miejski

Altanka w ogrodzie

Altanka ogrodowa zasłonki

Miejski ogródek

Ogródek miejski

Ogródek w mieście

Miejski mały ogród

Miejski ogródek

ogrod14

Ogródek przydomowy miejski

Ogród ascetyczny minimalistyczny

Miejsce na ognisko w ogrodzie

Ogrodowa altanka

ogrod20

ogrod21

ogrod22

 

Zdjęcia: 1001gardens.org, Inspiracje Architektura Krajobrazu

 

Zobacz również:

1 thought on “Miejskie azyle – mini ogrody

    Centrum Zakładania Ogrodów

    (12 kwietnia 2016 - 08:09)

    Ładne realizacje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *