INVELOX – turbina wiatrowa wytwarzająca do 600% więcej energii niż konwencjonalne turbiny

Bardzo efektywna turbina wiatrowa INVELOX

 

Przechwytywanie, przyspieszanie i koncentracja energii wiatrowej to w skrócie filozofia amerykańskiej firmy SheerWind, która właśnie zaprezentowała INVELOX – tunelową turbinę wiatrową, która może produkować do 6 razy więcej mocy niż tradycyjne. Brzmi to bardziej niż imponująco, zwłaszcza, że ma to pozwolić znacznie zmniejszyć koszty – do tego stopnia, że INVELOX mógłby wytwarzać energię po cenie konkurencyjnej z ceną energii pochodzącej z gazu ziemnego i elektrowni wodnej (dane podane przez amerykańskiego wytwórcę).

 

Zasada działania efektywnej turbiny wiatrowej

 

Tradycyjne elektrownie wiatrowe są zbudowane z ogromnej turbiny poruszanej wiatrem wiejącym z odpowiednią siłą, zamontowanej na szczycie wieży . Zasada działania INVELOX nie opiera się na dużej prędkości wiatru. Tutaj każdy wiatr łapany jest „w lejek” i kierowany przez zwężający się kanał, który naturalnie przyspiesza jego przepływ do dołu. Ten strumień energii napędza turbinę, która jest zainstalowana na poziomie gruntu.

 

Super efektywna turbina wiatrowa

 

INVELOX potrafi pozyskać energię z wiatru poruszającego się z prędkością niewiele ponad 3 kilometry na godzinę, dzięki skoncentrowaniu przepływu i możliwości wykorzystania znacznie mniejszych łopatek turbiny. Wieże są niższe – ok 15 m, turbiny także mają mniej imponujące rozmiary, a efektywność i energia wyjściowa są większe, co ostatecznie sprawia, że sprzęt i koszty utrzymania są niższe. Nowa turbina nadaje się do zastosowania w dużych farmach wiatrowych, a możliwość korzystania ze znacznie mniejszych prędkości wiatru oznacza, że ​​będzie bardziej uniwersalna.

 

Efektywna turbina wiatrowa

 

Bardzo efektywna elektrowniawiatrowa

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *