Czy małe elektrownie wiatrowe są opłacalne?

Test 12 przydomowych małych elektrowni wiatrowych

Pod wpisem o przydomowej elektrowni wiatrowej dyskusja ciągle trwa. Wiele osób jest zainteresowanych niewielkimi wiatrakami, które można zainstalować na dachu domu lub obok niego. Część z nich może jednak się srodze zawieść, bowiem według niektórych doniesień, niewielkie turbiny wiatrowe zupełnie się nie sprawdzają w praktyce.

Przez jeden rok, w wietrznej prowincji Zelandia pracowało 12 niewielkich turbin wiatrowych. Ponieważ trzy z nich zepsuły się w trakcie testu, ostateczne wyniki obejmują 9 modeli o średnicy wirnika od 1 do 5 metrów. Wiatraki tych rozmiarów są najczęściej stosowane w terenie zabudowanym, w teście jednak ustawione zostały na otwartej przestrzeni, na wysokości 10 metrów.

Po roku okazało się, że wiatr wiał na tej wysokości w Zelandii ze średnią prędkością 3,8 m/s. W takich warunkach, najmniejsza z turbin zdołała wygenerować w ciągu roku zaledwie 73 kWh. Wyniki poszczególnych wiatraków poniżej (w nawiasie średnica wirnika):

– Energy Ball v100 (1 m) – 73 kWh/rok
– Ampair 600 (1,7 m) : 245 kWh/rok
– Turby (2 m) : 247 kWh/rok
– Airdolphin (1,8 m) : 393 kWh/rok
– WRE 030 (2,5 m) : 404 kWh/rok
– WRE 060 (3,3 m) : 485 kWh/rok
– Passaat (3,1 m) : 578 kWh/rok
– Skystream (3,7 m) : 2109 kWh/rok
– Montana (5 m) : 2691 kWh/rok

Przyjmując, że gospodarstwo domowe w Polsce zużywa w ciągu roku średnio ok. 2100 kWh, (w Holandii ok. 3400 kWh), trzeba by zainstalować aż 28 najmniejszych turbin (47 w przypadku Holandii), aby w całości zaspokoić dostawy energii elektrycznej. Przyjmując oczywiście, że w terenie zabudowanym wiatr zdołałby równie skutecznie napędzać wiatrak.

Konkluzja badań jest taka, że znacznie bardziej opłaca się instalować większe turbiny. Np. taka o średnicy 18 metrów zdołałaby zasilić 42 gospodarstwa domowe – po podzieleniu wysokich kosztów instalacji okazuje się, że koszt na jeden dom jest tylko niewiele wyższy od ceny najmniejszej z turbin.

Wyniki testu przeprowadzonego w wietrznej Holandii nie napawają optymizmem. Z jaką prędkością wieją wiatry w Polsce? Średnio są to wartości rzędu 2,8 – 3,5 m/s. Warto więc przed zainwestowaniem w przydomową, małą elektrownię wiatrową upewnić się, czy będzie z niej realny pożytek. Za TreeHugger.

Zobacz również:

-->