Pierwsza na świecie hybrydowa elektrownia wodno – wiatrowa

Hybrydowa turbina SKWID

 

Połączenie trójłopatowej turbiny wiatrowej Darrieus na szczycie,  z „kubełkową” turbiną wodną – Savonius na dole oraz generatorem pomiędzy nimi, daje nam system SKWID. Jest to pierwsze na świecie urzeczywistnienie koncepcji wytwarzania energii w układzie hybrydowym, zdolnym do maksymalizacji pozyskiwanie energii – jednocześnie z  wiatru i prądów wodnych.

 

Połączenie turbiny wodnej i wiatrowej SKWID

 

SKWID został zaprojektowany w celu wykorzystania potencjału energetycznego z wiatrów wiejących nad oceanem i prądów płynących pod powierzchnią wody. Turbina wiatrowa umiejscowiona na górnym końcu wału pionowego znajduje się 47 metrów ponad powierzchnią wody. Z kolei umieszczona na dole turbina wodna zanurzona jest 15 metrów pod nią.

 

Schemat działania elektrowni wodno wiatrowej

 

Dookólna turbina Darrieus obraca się niezależnie od kierunku wiatru. Położenie generatora, gwarantuje doskonałą stabilność, ze względu na nisko posadowiony środek ciężkości. Prostokątne łopaty powietrznej turbiny zgarniają wiatr z obszaru dwa razy większego, niż typowe przybrzeżnych turbin wiatrowych o tej samej średnicy, a zatem jest w stanie dostarczyć dwa razy więcej energii z jednej instalacji – pomijając nawet całościową hybrydową konstrukcję.

 

Elektrownia morska Skwid

 

Savonius – turbina wodna wykorzystuje prąd wodny „wyłapując” z niego energię przy pomocy czegoś w rodzaju fragmentu wiaderka, który może wykorzystać każdy – nawet słaby prąd i obraca się w jedną stronę, niezależnie od aktualnego kierunku przepływającej wody. Ta turbina jest nieszkodliwa dla ekosystemu morskiego między innymi dlatego, że obraca się powoli – dokładnie z prędkością prądu.

Bardzo ciekawy i obiecujący projekt – według CBS News, prototyp jednostki SKWID zostanie wdrożony u wybrzeży Japonii jesienią tego roku.

 

Za: Treehugger

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *