Turbiny wiatrowe dostarczą 10% energii do 2020 roku

Turbiny wiatrowe

Tak przynajmniej wynika z prognoz Global Wind Energy Council (Globalna Rada Energii Wiatrowej) i Greenpeace. Sięgając dalej w przyszłość, w 2030 roku może to być już 25% globalnej produkcji energii elektrycznej.

Rozważano trzy możliwe scenariusze – pesymistyczny, umiarkowany i optymistyczny, które uzależniono m.in. od rozwoju przemysłu, technologii oraz zapotrzebowania na energię.

Dla krajów Unii Europejskiej szacowany wzrost produkcji energii przy użyciu elektrowni wiatrowych powinien osiągnąć wartość z obecnych ok. 100 000 MW do ponad 200 000 MW w 2020 roku. Globalnie liczby te wyglądają odpowiednio: 240GW obecnie i 1100GW w 2020 roku, co oznacza ponad czterokrotny wzrost. Specjaliści nie kryją jednak, że rozwój produkcji energii elektrycznej przy użyciu turbin wiatrowych uzależniony jest w dużym stopniu od tego, czy rządzący będą w stanie zapewnić stabilną, długofalową politykę zachęcającą do inwestowania w odnawialne źródła energii. I powinno to dotyczyć nie tylko wielkich farm wiatrowych, ale również niewielkich, przydomowych elektrowni wiatrowych.

Raport GWEC (PDF), za The Guardian
Foto: Wayfinder_73

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *