Honda Clarity – samochód napędzany ogniwem wodorowym

Samochód na wodór Honda Clarity

Honda Clarity to samochód, którego spalinami jest… woda. W zbiorniku auta znajduje się wodór, który w specjalnie zaprojektowanym ogniwie generuje energię elektryczną (w bardzo dużym uproszczeniu). W procesie tym, atomy wodoru łączą się z atomami tlenu z powietrza atmosferycznego, tworząc cząsteczki wody, a energia elektryczna kierowana jest do silnika napędzającego samochód.

W porównaniu do wcześniejszej konstrukcji Hondy, FCX Clarity (Honda sprzedała 72 egzemplarze), nowy model będzie mieć większy zasięg. Jedno tankowanie wodoru powinno wystarczyć na przejechanie ok. 700km. Same podzespoły odpowiedzialne za generowanie energii elektrycznej mają teraz mniejsze gabaryty i zajmują tyle miejsca, co konwencjonalny, typowy silnik V6. Oznaczać to będzie więcej miejsca dla pasażerów i ich bagaży.

Problemem pozostaje tylko tankowanie wodoru. Operacja taka zajmuje tylko 3 minuty, ale dostępność dystrybutorów z tym rodzajem paliwa jest bardzo ograniczona. Może to ulec zmianie, jeśli Hondzie uda się opracować domowy system generowania wodoru, Smart Hydrogen Station, który oprócz zasilania samochodu w wodór może również posłużyć do generowania energii elektrycznej dla domu. Jednak na razie nie wiadomo kiedy i czy w ogóle takie rozwiązanie trafi do masowych odbiorców. Na chwilę obecną można więc tylko liczyć na komercyjne stacje benzynowe, oferujące wodór – a tych przybywa, przynajmniej w Stanach Zjednoczonych (w Kalifornii oraz na północno-wschodnim wybrzeżu), gdzie są one dotowane przez rząd oraz wspierane pożyczkami od Hondy i Toyoty, która również ma w swojej ofercie samochód na wodór.

Za: Forbes

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *