Smart City – to się po prostu opłaca

Kongres Smart City

Rozpoczął się cykl konferencji z cyklu Smart City, o którym pisaliśmy wcześniej i którego mamy zaszczyt być patronem medialnym.

Pierwsza konferencja z cyklu pt. ”Kongres Smart City”, odbyła się 19 marca br. w Centrum Kongresowym – Targi Kielce S.A. Organizatorami przedsięwzięcia są Klaster Green Cars , Klaster Smart IT oraz gościnnie Targi Kielce S.A. Cykl  debat, poświęconych realizacji idei Smart City, dotacjom unijnym oraz wdrażaniu innowacyjnych technologii w polskich miastach, będzie trwał przez cały  rok. Więcej informacji o przedsięwzięciu na stronie www.smartpl.eu.

Kongres Smart City

Nadrzędnym celem Smart City jest usprawnienie funkcjonowania miasta, efektywne zarządzanie nieodnawialnymi zasobami oraz podniesienie jakości życia mieszkańców dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Zgodnie z definicją Smart City, miasta są traktowane jako kompleksowe połączenie systemów.

„Pojęcie Smart City jest bardzo szerokie, ale generalnie najważniejsze jest to, aby ludziom żyło się lepiej” – podkreślił  Zastępca Prezydenta Miasta Kielce Tadeusz Sayor. Zgodnie z ideą, zarządzanie całym miastem polega na integracji działań, co umożliwia m. in System Informacji Przestrzennej, który podczas Kongresu zaprezentowała pani Jadwiga Skrobacka, główny specjalista ds. zrównoważonego rozwoju UM Kielce. Dzięki projektowi miasto znalazło się w gronie sześciu finalistów konkursu World Smart Cities  Awards 2012 w kategorii „Project”.

Dużo uwagi podczas spotkania poświecono innowacyjnym technologiom, które mogą ułatwić życie mieszkańców ośrodków miejskich. ASR – czyli Automatyczny System Ratunkowy, to jeden z wielu nieodzownych elementów Inteligentnego Miasta. Ten innowacyjny system chroni zdrowie i życie zarówno kierujących pojazdem, jak i pasażerów. Posiada on również funkcję antykradzieżową. „Zastosowanie takiego rozwiązania technicznego pozwala na monitorowanie i zarządzanie logistyczne flotą pojazdów o praktycznie nieograniczonej wielkości” – mówił Paweł Kubacki, przedstawiciel Green Auto Control. Kolejne prezentowane rozwiązania to m.in. Centrum Zarządzania Kryzysowego, Inteligentny Monitoring, Inteligentny System Transportu, Centrum Komunikacji z Mieszkańcami oraz Inteligentne Biuro Publiczne, o których opowiadał Prezes Klastra Smart IT Joan Davi oraz Executive Architect IBM Software Group Europe Tomasz Rozmus. Na zintegrowane systemy informatyczne składają się m.in. oprogramowanie wizualizacyjne, precyzyjne mapy cyfrowe i wektorowe, bazy danych, systemy komunikacyjne i inteligentny system informatyczny. ”Dzięki zaawansowanym technologiom informatycznym możemy reagować na zmiany szybciej i dokładniej oraz uzyskiwać lepsze rezultaty poprzez przewidywanie i zapobieganie skutkom nadchodzących zdarzeń” – tłumaczył Tomasz Rozmus.

„Kongres Smart City” to również doskonała okazja do dyskusji na temat rozwoju energetyki odnawialnej. „Polityka klimatyczna Polski powinna dążyć do intensyfikacji wykorzystania alternatywnych źródeł energii. Energia solarna, jak i wiatrowa, może być polską specjalnością w dziedzinie wykorzystania alternatywnych źródeł.” – wyjaśniał kierownik projektu Instytutu OZE Łukasz Kalina.

„Nieodzownym elementem Smart City jest również zielony transport, a prezentowane technologie mają zasadniczy cel: ułatwić, uprościć i zmniejszyć koszty” – mówił Konrad Hamera, omawiający Systemy Ładowania Pojazdów EV. Elektryczna Taksówka, prezentowana podczas konferencji, to innowacyjne rozwiązanie w sferze transportu, pozwalające na przemieszczanie się z jednoczesnym uwzględnieniem ochrony środowiska naturalnego. Jak mówił Prezes Klastra Smart IT Joan Davi „Elektryczne auta na dzień dzisiejszy mają zasięg ok. 200 km na jednym ładowaniu, w związku z czym niezbędna jest budowa infrastruktury ładującej pojazdy elektryczne”.

Elektryczna taksówka

Elektryczna taksówka

Koncepcja „Smart City” wiąże się z ochroną środowiska naturalnego, a co za tym idzie, także z rozsądnym gospodarowaniem zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym, co w rezultacie ma doprowadzić do lepszego zarządzania odpadami. Pan Paweł Gajowski w swojej prelekcji bardzo szczegółowo i wnikliwie omówił ekonomiczny aspekt przetwarzania ZSEiE.

Konferencja pt. „Kongres Smart City”  stanowi okazję do wymiany poglądów na temat wciąż rozwijających się możliwości, jakie dają nam technologie informatyczne. W środowym spotkaniu udział wzięło wielu znamienitych gości, w tym przedstawiciele władz centralnych i regionalnych, eksperci z branży Informatycznej, energetycznej oraz motoryzacyjnej. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objęli: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Wojewoda Świętokrzyski, Prezydent Miasta Kielce, Prezydent Miasta Gdańska oraz Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Spotkanie w Kielcach było pierwszym z 16 zaplanowanych w ramach „Kongresu Smart City”. Więcej informacji na temat przyszłych konferencji znajduje się na stronie www.smartpl.eu.

 

Organizatorzy cyklu konferencji:
Klaster Smart IT – www.smartpl.org
Klaster Green Cars – www.gc.greenpl.org
Al. Niepodległości 18
02-653 Warszawa

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *