Nadchodzi “cicharewolucja”

Turbina Quietrevolution przed budynkiem w Bristolu

Elegancka, cicha i wytrzymała. Tak w skrócie można opisać nowy typ turbiny wiatrowej opracowanej przez londyńską firmę XCO2. Pionowa konstrukcja cylindrycznego wirnika, którego łopaty mają kształt litery S, zapewnia prawie bezgłośną pracę i brak wibracji. Dlatego twórcy nazwali to urządzenie “quietrevolution” (czyli “cicharewolucja”).

Wirnik z włókien węglowych i żywicy epoksydowej ma 3 metry średnicy i 5 metrów wysokości. Zamocowany może być na 9 metrowym maszcie lub na dachu budynku. Sama turbina ma moc 6kW i w zależności od lokalnych warunków może rocznie produkować ok. 10 000 kWh energii elektrycznej. Minimalna prędkość wiatru, przy którym urządzenie zaczyna pracować, to 4,5 m/s (ok. 16 km/h).

Praca nad łopatą wirnika quietrevolution

Wyposażeniem dodatkowym turbiny mogą być zatopione w skrzydłach wirnika kolorowe diody LED. Podczas ruchu obrotowego, zapalają się one w odpowiedniej sekwencji, tworząc rodzaj animowanego ekranu. Wykorzystać to można do celów czysto dekoracyjnych lub reklamowych. Pierwsza stała instalacja turbiny quietrevolution ma się odbyć w marcu tego roku, w mieście Bristol. Podobno “ekran” reklamowy będzie dostępny tylko dla firm przyjaznych środowisku. Quietrevolution, za Treehugger.

Model turbiny w tunelu aerodynamicznym

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.