Zakaz ogrzewania węglem do 2020 roku

Węgiel

 

Brzmi nieprawdopodobnie, bo w Polsce ciągle jeszcze znaczna część nie podłączonych do sieci ciepłowniczej gospodarstw domowych jest opalanych węglem (w niektórych regionach do 80% gospodarstw). Nawet w przypadku uzyskania rządowych dopłat, przypuszczam, że niestety wiele z nich nie podejmie wysiłku finansowego związanego ze zmianą sposobu ogrzewania.

Niemniej jednak zapowiedzi nie są czcze, bo pomysł wprowadzenia takiego zakazu jest już w sejmowej Komisji Ochrony Środowiska. Polska musi odejść od ogrzewania domów węglem z tego prozaicznego powodu, że jesteśmy na przedostatnim miejscu w Unii Europejskiej pod względem czystości powietrza. Kilkukrotnie przekroczone normy dopuszczalnego stężenia pyłów w powietrzu w miesiącach zimowych spowodowane jest niską jakością spalania węgla w piecach domowych, które przypominają pierwsze elektrownie z początku XX wieku. Szacuje się, że 70% zanieczyszczeń powietrza w Polsce pochodzi z niskiej emisji.

Zarząd województwa małopolskiego na własną rękę do 10 października miał przygotować projekt uchwały antysmogowej, która powinna zostać przyjęta w listopadzie. Ponieważ gaz, olej lub prąd jako alternatywa są dla wielu zbyt drogie, w Krakowie samorząd chce przeznaczyć znaczne środki na rozbudowę sieci ciepłowniczej. Oczywiście nie w każdym przypadku takie podłączenie będzie możliwe i niewątpliwie jest to szansa na spopularyzowanie się alternatywnych źródeł energii.

Zdjęcie: tomcesani

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *