Jednym z argumentów wymierzanych często przeciwko elektrowniom wiatrowym jest to, że zagrażają przelatującym w ich rejonie ptakom i nietoperzom. W przypadku ptaków groźne są bezpośrednie kolizje dotyczące najczęściej nisko latających ptaków drapieżnych, natomiast w przypadku nietoperzy wystarczy by łopata wirnika przeleciała w pobliżu takiego latającego ssaka. Powodowany przez nią skok ciśnienia może śmiertelnie uszkodzić układ oddechowy nietoperza. Między innymi dlatego farmy wiatrowe, choć wydawałoby się – jedno z najbardziej proekologicznych źródeł energii, mają wśród ekologów swoich przeciwników.
Dlatego też przedmiotem zainteresowania naukowców są takie elektrownie wiatrowe, które byłyby pozbawione tej wady. Naukowcy z TU Delft połączyli siły z holenderskim Mecanoo – firmą architektoniczną – i zaprojektowali przyjazną ptakom turbinę, która może przekształcić energię wiatru na energię elektryczną, chociaż jest pozbawiona ruchomych części mechanicznych. Turbina, nazwana EWICON, została własnie zainstalowana w Delft University of Technology.
Stworzone przez Mecanoo, prototyp jest, upraszczając, elektrostatycznym konwerterem, który wykorzystuje technologię opartą na przepływie naładowanych kropelek wody do wytwarzania energii. Może być instalowany zarówno na lądzie i na morzu, lub zamontowany na dachu.
EWICON to system rur stalowych opartych na stalowej ramie, w których naładowane elektrycznie kropelki są tworzone i wprawiane w ruch przez wiatr. Ich przemieszczanie się wytwarza prąd elektryczny, który jest następnie przekazywany do sieci. Niezwykłe jest to, że taka turbina nie zanieczyszcza hałasem, nie rzuca cieni i ponieważ nie ma żadnych ruchomych części, ma też znacznie niższe koszty utrzymania niż konwencjonalne turbiny wiatrowe.
Za: Inhabitat