Ogród to złożona wypadkowa naszych upodobań i możliwości finansowych. Ale ogromne znaczenie ma też charakter, wielkość i umiejscowienie działki. Ogrody miejskie zazwyczaj charakteryzują się najmniejszą powierzchnią i dlatego powinny być wyjątkowo starannie zaplanowane. Po pierwsze dlatego, że dysponując większą powierzchnią, możemy dać więcej swobody naturze, a ogród nadal ma szanse wyglądać nieźle – no, powiedzmy naturalnie. A po drugie dlatego, że jest to przestrzeń szalenie cenna i żeby była funkcjonalna powinna zostać starannie zaprojektowana.
Niewielki teren dobrze jest podzielić na mniejsze kawałki, żeby zyskać choćby optyczne złudzenie zróżnicowania przestrzeni. Rośliny lepiej jest sadzić amfiteatralnie – poczynając od ogrodzenia, gdzie powinny znaleźć się najwyższe. Dalsze tło powinno być bardziej neutralne kolorystycznie, a bliżej można pozwolić sobie na rozmaitość i żywsze barwy.
Mały ogród ma też to o siebie, że wszystko jest blisko, co dodatkowo wzmaga konieczność dopracowania szczegółów. Wskazany jest również raczej umiar i asceza niż nadmierna obfitość, która mogłaby wprowadzać wrażenie nieuporządkowania i braku planu. Rośliny nie powinny mieć tendencji do nadmiernego rozrastania się, a ze względu na ich niewielkie wymiary można rozważyć sadzenie ich w pojemnikach. Daje to później możliwość bezproblemowego przearanżowania przestrzeni.
Ważną rzeczą jest wydzielenie w ogrodzie ścieżek, oraz wyraźnego miejsca odpoczynku, korzystnie jeśli będzie ono doświetlone w stonowany sposób. Tam powinny znaleźć się dobrej jakości meble ogrodowe, w ilości adekwatnej do przestrzeni, którą dysponujemy, najlepiej w miejscu zadaszonym lub chociażby zacienionym. Najlepiej jeśli nie posłuży temu parasol z reklamą piwa.
Zdjęcia: 1001gardens.org, Inspiracje Architektura Krajobrazu
1 thought on “Miejskie azyle – mini ogrody”
Centrum Zakładania Ogrodów
(12 kwietnia 2016 - 08:09)Ładne realizacje