Sztuczna inteligencja w służbie ludzkości

Infrastruktura Google pod nazdorem Deep Mind

Deep Mind to brytyjska firma rozwijająca technologię sztucznej inteligencji (AI), która do tej pory zasłynęła m.in. tym, że jej algorytmy jako pierwsze pokonały ludzkich graczy w Go – grę, która do niedawna uznawana była za bodajże jedyną, w której komputer nie miał szans z człowiekiem. Od 2014 Deep Mind należy do Google i został zaangażowany m. in. w prace nad poprawieniem efektywności zużycia energii przez serwerownie swojego nowego właściciela z Mountain View.

Sieć neuronowa stworzona przez Deep Mind „nauczyła się”, w jaki sposób funkcjonuje ośrodek obliczeniowy dzięki danym pochodzącym z wielu czujników, które stale monitorują takie wartości jak temperatura, zużywana moc, wydajność pomp chłodzenia. Następnym krokiem było opracowanie prognozy temperatury i obciążenia centrum obliczeniowego na najbliższą godzinę. Po wdrożeniu systemu stworzonego przez tę sztuczną inteligencję do działającej serwerowni okazało się, że obniżył on zużycie energii na potrzeby chłodzenia o 40%, co przekłada się na 15-procentowy spadek zużycia energii elektrycznej przez całe centrum obliczeniowe.

Zachęceni tym niewątpliwym sukcesem, przedstawiciele Deep Mind rozpoczęli rozmowy z National Grid – właścicielem przesyłowej sieci elektro-energetycznej w Anglii i Walii. Sieci neuronowe miałyby pomóc w utrzymaniu właściwych parametrów przesyłanej energii elektrycznej oraz zachowaniu równowagi pomiędzy podażą a popytem na nią. Sztuczna inteligencja zajęłaby się dla National Grid analizą danych i przewidywaniem trendów w zapotrzebowaniu na energię oraz potencjału jej generowania.

GEnerowana energia w Wielkiej Brytanii

Ma to istotne znaczenie zwłaszcza w przypadku energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych (wiatr, energia słoneczna), której udział w Wielkiej Brytanii stale rośnie, a która bywa niezwykle kapryśna. Jako przykład podaje się farmy wiatrowe, które łącznie na wyspie mają moc 13 GW, a tymczasem w listopadzie 2015 roku były w stanie wygenerować zaledwie 400 MW energii (dziś, dla porównania, 5,75 GW).

Przy takiej skali działania, redukcja zużycia energii nawet o 10% (a takie są przewidywania Deep Mind) może oznaczać ogromne korzyści zarówno ekonomiczne, jak i środowiskowe. Myślące maszyny wkraczają w coraz więcej stref naszego życia i jak na razie można się z tego tylko cieszyć.

Za: Deep Mind, Ars Technica i Financial Times

 

 

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *