WakaWaka – solarna ładowarka (i lampka)

Lampka solarna WakaWaka

WakaWaka pierwotnie była jedynie lampką z diodami LED, której akumulator ładowany był energią słoneczną. Powstała z myślą o dotkniętym katastrofalnym trzęsieniem ziemi Haiti, gdzie wiele ludzi musi sobie radzić bez elektryczności. Dzięki zastosowaniu bardzo wydajnego ogniwa słonecznego i dobrego akumulatora, urządzenie działało naprawdę dobrze. Na tyle dobrze, że użytkownicy zachęcili twórców do opracowania nowszego modelu, który oprócz świecenia może również ładować telefony.

WakaWaka Power, bo tak została nazwana nowsza wersja urządzenia, po pełnym naładowaniu akumulatora może świecić nawet przez 40 godzin. Jeśli zdecydujemy się doładować baterię w telefonie, po tej czynności lampka powinna działać jeszcze przez 10 godzin. Po podłączeniu do tabletu, WakaWaka dostarczy energii na około 2 godziny pracy.

Holenderscy twórcy urządzenia uruchomili dwa projekty w celu pozyskania funduszy od społeczności – na Kickstarterze oraz oneplanetcrowd. Zwłaszcza ten drugi przypadek wygląda obiecująco, bo zebrano już ponad 20 000 EUR (z planowanych 25 000 EUR), a do końca akcji pozostało jeszcze 30 dni. W tej przedsprzedaży (WakaWaka Power powinny dotrzeć do swoich „inwestorów” w maju 2013) urządzenie kosztuje 44,95 EUR (lub 49,00 USD jeśli skorzystamy z Kickstartera). Europejska opcja wydaje się być tutaj droższa, jednak warto pamiętać o tym, że koszt 44,95 EUR to nie tylko WakaWaka Power dla nas, ale również jeden egzemplarz WakaWaka Light (czyli pierwszy model dysponujący tylko diodami LED), który zostanie wysłany na Haiti.

UPDATE: Projekt WakaWaka Power zgromadził już na oneplanetcrowd ponad 56 000 EUR, a na Kickstarterze prawie 30 000 USD!

WakaWaka, znalezione na Inhabitat.

Zobacz również:

1 thought on “WakaWaka – solarna ładowarka (i lampka)

    grizzly

    (21 grudnia 2012 - 18:17)

    ekstra, ciekawe, czy wymyślą coś jeszcze- może większa pojemność aku, wersja ze światłem dookólnym?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *