Pomysły na eko-gadżety

Konkurs na eko-gadżet 2009

Core77 po raz drugi organizuje konkurs na najciekawszy gadżet przyjazny środowisku. Jury 27 lutego 2009 wybierze ten ‚naj’ z dziesięciu finalistów, których z kolei wybrać mogą internauci. Głosować można do 20 lutego, a kandydatów jest 50. W tym jeden z Polski! Konkurs towarzyszy konferencji na temat przyszłości odpowiedzialnego podejścia w projektowaniu i produkcji urządzeń elektronicznych. Z kolekcji 50 propozycji wybraliśmy te, naszym zdaniem najciekawsze.

Bug Plug - polski pomysł na eko-gadżet

Na pierwszy ogień pójdzie pomysł z Polski. I to nie tylko ze względów patriotycznych, bo owszem, całkiem jest on ciekawy. BugPlug to urządzenie, które służy jako „przejściówka” pomiędzy gniazdkiem a rozgałęziaczem i funkcjonuje jako automatyczny wyłącznik. Otóż podłączamy BugPlug do prądu a w jego plecy wkładamy wtyczkę od rozgałęziacza. Wtedy każde urządzenie zasilane za pośrednictwem BugPlug’a wyłączy się automatycznie, jeśli BugPlug nie wykryje ruchu w pomieszczeniu przez zadany czas. Wbudowany czujnik ruchu zdecyduje, czy światło, telewizor lub radio mają być jeszcze włączone, czy już nie. Gdy chcemy jednak w bezruchu oglądać TV, wystarczy nakryć czułki BugPlug’a np. chustką.

Miernik zużycia wody Bware

Drugim bardzo ciekawym i przydatnym urządzeniem jest miernik zużycia wody, który można zamontować przy każdym kranie. Licznik Bware wyświetla bieżące zużycie wody, dzięki czemu możemy mieć świadomość ile litrów zużywamy do zmywania naczyń, czy na kąpiel. Wyświetlacz zasilany jest turbinką mierzącą zarazem przepływ wody a wynik podtrzymywany jest przez 2 minuty zasilaniem bateryjnym.

Chłodziarka wodna Zeer

Kolejnym ciekawym pomysłem jest naszym zdaniem Zeer, czyli chłodziarka, która pracuje bez prądu. Pomysł jest w zasadzie bardzo stary, nowa jest realizacja. Oryginalny Zeer to gliniana misa z dwoma ściankami pomiędzy które wsypywany jest piasek. Następnie szczelina wypełniona piaskiem zalewana jest wodą, a wierzch naczynia przykrywany jest wilgotną tkaniną. Dzięki parowaniu (z tkaniny) oraz podsiąkowi kapilarnemu (z piasku) temperatura we wnętrzu misy spada. W Nigerii naczynia tego rodzaju używane są do przechowywania żywności. Nowoczesna wersja, podobno już w prototypowym egzemplarzu przetestowana, pozwala na spadek temperatury do 10 stopni Celsjusza! Bez użycia energii elektrycznej mamy możliwość przechowywania warzyw i owoców w odpowiedniej dla nich temperaturze (zwłaszcza latem).


Standby Monster świeci oczami, gdy twój telewizor jest Stand-By

Na koniec, nieco żartobliwie ale też z eko-przesłaniem. Oczy potwora (Standby Monster), które świecą, gdy świeci się dioda LED wskazująca, że urządzenie jest w trybie stand-by. Naklejone na telewizor, radio, czy cokolwiek innego, co posiada wbudowaną diodę stand-by spowodują, że przestanie to być już tylko świecąca kropka…

Więcej pomysłów można znaleźć na stronie Greener Gadgets, gdzie na wszystkie propozycje można głosować jeszcze do 20 lutego. Jeśli znajdziecie tam coś, co Waszym zdaniem warte jest uwagi – napiszcie w komentarzach. A przede wszystkim – głosujcie! Nie trzeba się nigdzie rejestrować, wystarczy kliknąć, aby wesprzeć swoim głosem to, co uważacie za najciekawsze. Bo głosować można tylko na jeden z projektów! Znalezione dzięki Inhabitat.

Zobacz również:

 • Brak powiązanych tematów

4 thoughts on “Pomysły na eko-gadżety

  jagoda

  (9 lutego 2009 - 23:44)

  zaglosowalam:)

  ZieloneMigdały

  (10 lutego 2009 - 01:06)

  a możesz zdradzić na co? :)

  Marcin

  (10 lutego 2009 - 10:00)

  Ten czujnik ruchu jest beznadziejnym wynalazkiem… co z tego że wyłącza np. oświetlenie gdy nie jest potrzebne, ale on sam na pewno pobiera prąd i to przez cały czas…

  […] Ciekawym pomysłem, który być może przypomni niektórym o potrzebie wyłączenia sprzętu jest Power Monster – naklejka, która zamieni zwykłą diodę stand-by na parę “złych […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *