Eko-zarabianie w internecie

Pierwsza wersja logo TreeHugger

Czy sądzicie, że biznes internetowy oparty na promowaniu szeroko rozumianych idei prośrodowiskowych, może się rozwijać? Czy może generować wystarczające zyski, żeby wokół niego powstawały nowe serwisy, żeby był w stanie zatrudniać ludzi niekoniecznie jako wolontariuszy? Odpowiedź brzmi – to wszystko jest możliwe. Dziś o serwisie TreeHugger.

TreeHugger – serwis internetowy (a w zasadzie blog) założony niecałe 3 lata temu przez Grahama Hilla, to nasze główne źródło informacji o eko-produktach. Początkowo autorem wpisów był sam Graham ale z czasem zaczęło przybywać autorów (w tej chwili 35) z różnych zakątków świata. Przybyło piszących, przybywać zaczęło też wpisów. Teraz średnio jednego dnia na TreeHuggerze pojawia się kilkanaście nowych informacji.

Druga wersja logo TreeHugger

Graham nie poprzestał jednak na samym blogu. Wraz ze wzrostem popularności, wokół TreeHuggera zaczęły pojawiać się nowe „twory”, powiązane z głównym serwisem. Najpierw powstał Hugg.com – oparty na pomyśle digg.com, agregator wieści ze świata przyjaznych środowisku rozwiązań i produktów. Po zarejestrowaniu się, każdy może dodać tam swoje „znalezisko” internetowe lub zagłosować na już zamieszczone informacje. Te najciekawsze często trafiają na główną stronę TreeHuggera.

Kolejnym krokiem było radio internetowe – podcasty gotowe do ściągnięcia z iTunes. Oprócz tradycyjnych, opowiadanych nagrań skupiających się wokół najnowszych doniesień i wypowiedzi znanych osób (np. Al Gore), TreeHugger Radio coraz częściej zamieszcza wywiady. Rozmowy przeprowadzane są z założycielami eko-biznesów, blogerami piszącymi na temat problemów klimatycznych, zwycięzcami konkursów designerskich.

Trzecia wersja logo TreeHugger

Wreszcie, zgodnie z trendami w całym internecie, powstała TreehuggerTV. Znajdziemy tam wideo-relacje z wystaw, filmy instruujące w jaki sposób można oszczędzać energię elektryczną, czy po prostu krótkie filmiki propagandowe (od tego się zaczęło!).

O tym, że TreeHugger się rozwija świadczy nie tylko liczba serwisów internetowych z nim powiązanych. Ostatnio ukazały się tam dwa ogłoszenia – oferty pracy dla księgowego i webmastera. Nic dziwnego, że w rankingu Technorati, TreeHugger jest na 30. miejscu, a w marcu odwiedziło go 1,9 mln unikalnych czytelników (którzy wyświetlili prawie 4 miliony stron!). Dlatego teraz nad TreeHuggerem pieczę trzyma cały sztab ludzi i z tego co widać, nie narzekają chyba na brak reklamodawców.

Grahamowi i całemu jego zespołowi życzymy jak najlepiej. Są dla nas źródłem newsów i inspiracji. Tak naprawdę, gdyby nie TreeHugger, pewnie nie byłoby Zielonych Migdałów…

Zobacz również:

 • Brak powiązanych tematów

3 thoughts on “Eko-zarabianie w internecie

  cito1

  (15 maja 2007 - 09:12)

  Może czas napisać post o Zielonych Migdałach? :)
  W podobnym brzmieniu jak o TreeHugger?
  Początki, kto prowadzi, kto wspiera, czy są jakieś wymierne efekty… Zalinkuję :) Linkowanie nie boli, boli otwieranie i wchodzenie weń, ale od czegoś trzeba zacząć. 100 ominie 1 wejdzie – to wersja pesymistyczna, optymistyczna 100 wejdzie 1 ominie :)
  ps. Czy mi się kołacze coś, że u Was właśnie też grupa ludzi prowadzi bloga? Podrzucałam ten pomysł u Adama Wajraka, bowiem tego typu blogi lepiej wypadają (tak myślę) gdy zajmuje się nim zespół: czas, pomysły, wielość wpisów i te sprawy.
  Pzdr.

  ZieloneMigdały

  (17 maja 2007 - 21:56)

  Kiedyś napiszemy ;)
  Jak już będziemy wielcy a grube dolce z adsensów będą płynąć ku nam szerokim strumieniem :)
  Dziękujemy za zalinkowanie, bardzo nam miło za każdym razem jak gdzieś znajdziemy odnośnik do nas
  Grupa to może za dużo powiedziane, w porywach do trzech osób :)

  cito1

  (18 maja 2007 - 11:41)

  A ja dziś pozwolę sobie zalinkować wpis o moim przyjacielu, który stworzył Biuro Alternatywnej Turystyki Miejskiej, dziś jakby pierwsze sykcesy niewymierne tzn wywiad, za nim już wiemy, że następne…
  Tak trochę okrężną drogą bo jego stronka w budowie zbyt sucha:
  http://tymczasowo.blox.pl/2007/05/Ludzie-biznesa-robia.html
  Miło, że można biznesa zrobić i na alternatywnych rozwiązaniach proekologicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *