SkySails – żagle na nowo

Statek napędzany SkySails

Co kojarzy Ci się ze słowem „żaglowiec”? Gdyby takie pytanie padło w Familiadzie, pewnie wśród odpowiedzi nie znalazłby się tankowiec czy kontenerowiec. Już prędzej Dar Młodzieży. Ale czy słusznie? Firma SkySails z Hamburga opracowała system, dzięki któremu właściwie każdy statek może być napędzany żaglem.

Być może nie będzie to napęd jedyny i wystarczający ale SkySails może przyczynić się do zmniejszenia zużycia paliwa nawet o 50%. Jak to działa? Do statku przyczepiony zostaje ogromny żagiel-latawiec o powierzchni nawet do 5000 metrów kwadratowych (to o 2000 więcej niż ma Dar Młodzieży). Latawiec wznosi się na pułap od 100 do 300 metrów, gdzie wiatry wieją z większą prędkością niż tuż nad powierzchnią wody i są mniej zmienne.

Napędzany takim latawcem statek mniej się przechyla niż tradycyjne żaglowce. W przypadku sztormu również jest bezpieczniejszy – w krytycznej sytuacji można go po prostu odciąć. Oficjalna strona SkySails i recenzja w Przeglądzie Technicznym. Za podesłanie tematu dziękujemy sonic_3.

Zobacz również:

 • Brak powiązanych tematów

3 thoughts on “SkySails – żagle na nowo

  ffamousffatman

  (19 marca 2007 - 22:54)

  latawcowiec

  sonic

  (14 stycznia 2008 - 23:20)

  Tu trochę o tym napisano http://wolne-media.h2.pl/?p=1638 , mają być produkowane seryjnie już w tym roku, maksymalna powieszchnia latawca 600m nice:)

  Marek

  (29 października 2008 - 12:12)

  A pamietacie o polskim Gwarku czy Oceanii?
  One maja ozaglowanie, jako dodatkowy naped.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *