Najstarsza gazeta świata tylko w wersji elektronicznej

Elektroniczne wydanie gazety Wyborczej

Oczywiście nie chodzi o widoczną na zdjęciu rodzimą Gazetę lecz o szwedzką „Post Och Inrikes Tidningar”. Ukazuje się ona od 1645 roku i od 1 stycznia 2007 będzie dostępna wyłącznie w wersji elektronicznej. Światowe Stowarzyszenie Gazet uznaje ją za najstarszą, w dalszym ciągu wydawaną gazetę na świecie. Znak czasów?

Być może – wiele gazet, w tym tych codziennych, publikuje dwie wersje – tradycyjną i elektroniczną (np. Gazeta Wyborcza, Gazeta Prawna, Fast Company) lub prowadzi serwis internetowy, który zawartością jest prawie identyczny z drukowaną gazetą. Czym może zaowocować przejście wydawców z drukarni do internetu? Przede wszystkim zmniejszeniem zapotrzebowania na papier, a co za tym idzie również na drewno. Dodatkowo nie należy zapominać o innych kosztach środowiskowych związanych z produkcją i dystrybucją prasy – chemikalia, farby i paliwo spalone przez samochody dostawcze to tylko niektóre z nich. Rewolucja w tym względzie pewnie nam jeszcze nie grozi ale u naszych zachodnich sąsiadów już teraz daje zauważyć się trend – coraz mniejsze nakłady gazet i coraz większy ruch w internecie. Za TreeHugger i PAP.

Zobacz również:

 • Brak powiązanych tematów

5 thoughts on “Najstarsza gazeta świata tylko w wersji elektronicznej

  Bartek

  (2 stycznia 2007 - 11:47)

  Witam, zapomniałeś chyba dodać, że takich elektronicznych wydań gazet i czasopism jest znacznie więcej na świecie. My na przykład na http://www.netpress.pl mamy w ofercie ponad 70 róznych magazynów. Do tego trzeba dodać jeszcze czasopisma naukowe (www.metapress.com) i wiele wiele innych.

  ZieloneMigdały

  (3 stycznia 2007 - 00:33)

  Wymieniłem z głowy te wydania, które znam. Rzecz w tym, że szwedzka Post Och Inrikes Tidningar jako pierwsza zupełnie zrezygnowała z wersji papierowej.

  Rzeczywiście, lista tytułów na netpress.pl jest imponująca. Szkoda, że nie udało nam się pobrać żadnego darmowego wydania, pomimo że netpress ma je w swojej ofercie.

  Bartek

  (3 stycznia 2007 - 00:36)

  Na jakim etapie pojawiły się problemy? Może w czyms pomożemy, chyba że jest to kwestia typu „Linux”…

  Od jakiegoś czasu wspieramy też blog http://www.rysie.blox.pl. Warto zobaczyć, bo na prwadę ciekawa i ekologiczna inicjatywa.

  ZieloneMigdały

  (3 stycznia 2007 - 23:46)

  No cóż, muszę się przyznać, że problem z pobraniem darmowego wydania magazynu Audio wynikał z mojej nieuwagi (link do pobrania otrzymuje się e-mailem). Dodam jeszcze, że przeglądanie czasopisma na ekranie komputera jest bardzo fajną rzeczą.
  A co do rysi, to mieliśmy okazję się z nimi zapoznać. Pewnie coś o nich niebawem napiszemy…

  pies(ek)

  (23 marca 2007 - 13:39)

  Wydaje mi sie, że netpress.pl potrzebuje jeszcze kilku poprawek min. jest on mało czytelny dla osób mniej zaznajomionych z internetem. Przydał by sie też jakiś tutorial i łatwo zauważalny opis o czym ta strona tak naprawdę jest.
  Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *