Przyszedł czas na tribrydy

Samochód Obvio 828

W ciągu ostatnich kilku lat firmom motoryzacyjnym (głównie japońskim) udało się z sukcesem wprowadzić na rynek samochody z napędem hybrydowym. Ale okazuje się, że istnieje sposób na jeszcze mniej szkodliwe dla środowiska pojazdy – tym razem pochodzące z Brazylii. Tamtejsza firma Obvio proponuje nabycie samochodu posiadającego aż 3 źródła napędu.

Tribrydy (nie wiadomo jeszcze, czy taka nazwa się przyjmie) oprócz silnika elektrycznego posiadają również silnik spalinowy. Tyle, że potrafi on spalać nie tylko benzynę ale również etanol (oraz dowolną mieszankę benzyny i etanolu). Elektronika potrafi rozpoznać skład paliwa i dostosować parametry silnika tak, by optymalnie wykorzystać to, co akurat znajduje się w baku. Zaletą jazdy na etanolu jest fakt, że nie przyczyniamy się w ten sposób do efektu cieplarnianego – emitowany dwutlenek węgla pochodzi z roślin, które go zakumulowały z atmosfery, a nie z paliw kopalnych. Ponadto uniezależniamy się od rosnących cen ropy naftowej – etanol jest znacznie tańszy w produkcji od benzyny (choć w pewnych przypadkach obłożony bardzo wysoką akcyzą).

Samochód Obvio 012

Dodatkową zaletą auta jest jego wielkość (długość porównywalna z Fiatem 126p), sportowe parametry (prędkość maksymalna modelu 012 wynosi ponad 250km/h) oraz wyróżniający się na ulicy wygląd. W polskich realiach powstaje oczywiście pytanie, czy ktoś będzie chciał używać tak cennego płynu jak etanol do napędzania samochodu. Ponadto trzeba by było pewnie wymyślić system zabezpieczający przed kradzieżą paliwa przez amatorów mocnych drinków. Tribrydy Obvio za Business 2.0

Zobacz również:

 • Brak powiązanych tematów

5 thoughts on “Przyszedł czas na tribrydy

  Fan

  (28 stycznia 2007 - 22:25)

  Gdzie to można kupić?? piszcie: hojek12@wp.pl gg: 1377742

  absolwent

  (29 maja 2007 - 21:58)

  super exstra moze by tak polacy w starej fabryce Fiata126p uruchomili taka produkcje male tanie autko nieduzo palace i energooszczedne mamy przecierz wszystko zeby to zrobic wiec na co czekamy do dziela

  KubaCh

  (3 czerwca 2007 - 21:37)

  Niestety – auta mają być dostępne w sprzedaży dopiero w końcówce 2008 roku. A w starej fabryce Fiata 126 chyba robione są w tej chwili inne Fiaty.

  patryk

  (24 sierpnia 2007 - 07:25)

  te uto jest beznadziejne

  sdfs

  (17 czerwca 2009 - 17:23)

  A paliwa kopalne to niby z czego powstaly jak nie z roslin?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *