Ratujmy Rospudę!

Torfowisko w Dolinie Rospudy

Bogactwo krajobrazowe i przyrodnicze Doliny Rospudy mieliśmy okazję poznać podczas pisania pracy magisterskiej. To wszystko, o czym napisał Adam Wajrak i Jakub Medek z Gazety to najprawdziwsza prawda – piękna dolina rzeczna, otoczona lasami, której znaczną część zajmuje torfowisko. Jego powierzchnia to około 350 hektarów, a grubość warstwy torfu sięga kilkunastu metrów. Jeśli zostaną zrealizowane pomysły ministra Szyszko, czyli budowa podpór pod most nad Doliną Rospudy, zmieni się poziom wód na torfowisku a bezpowrotnemu zniszczeniu ulegną unikalne siedliska roślinne i zwierzęce. Pomóżmy temu zapobiec wypełniając krótki formularz:

Petycja przeciw budowie trasy Via Baltica przez Dolinę Rospudy.

Torfowisko w Dolinie Rospudy

Dużo lepiej, zarówno ze względów przyrodniczych, jak i finansowych, byłoby przeprowadzić obwodnicę dalej na północ – tam, gdzie dolina znacznie się zwęża. Nie tylko można by było uniknąć budowy długiej estakady, ale również liczyć na unijne dotacje.

Niewątpliwie mieszkańcy Augustowa bardzo pilnie potrzebują obwodnicy. Ilość ciężarówek, która codziennie przejeżdża przez miasto jest ogromna. Wierzymy jednak, że można tą inwestycję przeprowadzić z dużo mniejszą szkodą dla środowiska. Więcej o problemie można przeczytać między innymi w portalu gazeta.pl, na stronie Pracowni na rzecz Wszystkich Istot, Greenpeace, WWF.

Rospuda

Zobacz również:

  • Brak powiązanych tematów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *