Pół kieliszka na 100 km

Shell Eco Marathon

Bynajmniej nie chodzi tu o kieliszki alkoholu ale paliwa. W ten weekend w Nagaro we Francji odbywają się zawody superoszczędnych samochodów, organizowane przez naftowego giganta, firmę Shell. Głównym celem zawodów jest przejechanie jak największej liczby kilometrów na jednym litrze paliwa – przy czym nikt nie określają jakiego rodzaju paliwo ma to być. Standardowy samochód klasy średniej przejeżdża na tej ilości zaledwie kilkanaście kilometrów. Jednak specjalnie konstruowane pojazdy osiągają wyniki wielokrotnie lepsze.

Zeszłoroczny zwycięzca, jadąc samochodem napędzanym wodorem, przejechał na jednym litrze tego paliwa 3836 kilometrów, co daje 0.025l/100km. Czyli na przejechanie 100 km wystarczyło mu 25 ml paliwa – pół typowego kieliszka na mocniejsze alkohole (na takim do wina można zapewne przejechać więcej). Niedowiarkom, twierdzącym, że to wyjątek (w dodatku jeżdżący na dość nietypowym paliwie), można powiedzieć, że w pierwszej dziesiątce było aż 7 pojazdów benzynowych i żaden z nich nie przekroczył 0.05l/100km – czyli 100 razy lepiej niż nowoczesne samochody z silnikiem diesla.

Dramatyczne wyprzedzanie na prostej

Zawody odbywają się na prawdziwym torze wyścigowym – jedyne co je różni, to mniejsze prędkości i hałas oraz czystsze powietrze w czasie wyścigu. Jak jednak widać na załączonym zdjęciu – ekscytujących scen wyprzedzania na prostej nie brakuje. Shell Eco Marathon za Treehugger.

Zobacz również:

 • Brak powiązanych tematów

5 thoughts on “Pół kieliszka na 100 km

  KubaCh

  (21 maja 2006 - 12:21)

  Ciekawe, czy takie autka można gdzieś kupić – przydałby mi się na dojazdy do pracy (o ile zmieści się w nim oprócz kierowcy jakiś plecaczek). Na pewno oczędziłbym sporo na kosztach paliwa.
  Na parkingu przed firmą też z pewnością zrobiłby niezłe wrażenie :-)

  ZieloneMigdały

  (25 maja 2006 - 22:11)

  Ciekawe czy taki pojazd zostałby dopuszczony do ruchu…
  A swoją drogą – Shell, firma która przychody czerpie ze sprzedaży paliwa, organizuje zawody aut, które tego paliwa prawie nie zużywają. Chodzi o rozgłos, czy kręcą bat na samych siebie?

  rarek

  (25 sierpnia 2006 - 22:37)

  czy sa takie zawody w polsce?

  sms

  (27 listopada 2006 - 17:42)

  przeciesz to dla dzieci ale by mi się jeden przydła heheheheheheheheheheheheheheheh:-()

  Automat

  (23 września 2007 - 14:40)

  Ciekawe na jakim rodzaju paliwa jechal ten rowerzysta na zdieciu? :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *