Warszawskie Ekospotkania

Logo Ekospotkań

Kiedy mieliśmy zostać polskimi korespondentami dla Treehuggera trochę się wzbranialiśmy. Bo o czym napiszemy? Co takiego dzieje się w naszej ochronie środowiska, czym moglibyśmy się pochwalić? Oczywiście zdarzają się rzeczy i są planowane rozwiązania, którymi zadziwiłby się świat. Wiele z nich wolelibyśmy raczej pozostawić w zaciszu gabinetów. Ale jednak …

Ekospotkania – pod taką nazwą, co miesiąc w Warszawie, odbywają się spotkania integracyjne nieformalnej grupy ludzi, którzy interesują się zagadnieniami dotyczącymi ochrony środowiska. Konsolidacja tej społeczności, wymiana doświadczeń i informacji, dyskusja – oficjalnie, a tak na dobrą sprawę zapewne coś jeszcze, bo nigdy nie wiadomo przecież, co dokładnie niesie nam spotkanie.

Cel zamierzony, a cel osiągnięty nigdy nie jest tym samym … Sofokles

Poniżej zamieszczamy ogólny zarys przebiegu Ekospotkań, napisany dla Zielonych Migdałów przez ich uczestnika. Autorowi serdecznie dziękujemy.
Myślę też, że w imieniu organizatorów jak najbardziej możemy powiedzieć – zapraszamy!

JAK PRZEBIEGA EKOSPOTKANIE

Ekospotkania odbywają się w miejscu publicznym i ogólnodostępnym.

Mapka - jak trafić na Ekospotkanie

Od kilku miesięcy jest to herbaciarnia Herba Thea. Preferujemy miejsca popularyzujące ekologię, a więc kawiarnie czy też restauracje wegetariańskie i dla niepalących. W czasie EKOSPOTKANIA można zamówić coś do picia (herbata, kawa, wino), ale ponieważ spotkania nie są sponsorowane – każdy płaci za siebie. Nie ma jednak obowiązku konsumpcji, tak więc udział w spotkaniu może być zupełnie darmowy. Na miejscu zazwyczaj są dostępne ulotki i broszury dotyczące aktualnych tematów proekologicznych. Zachęcamy uczestników by przynosili interesujące ulotki, publikacje i inne materiały związane z ochroną środowiska z firm lub instytucji przez nich reprezentowanych, jak również apele ekologiczne i petycje. Przydadzą się także wizytówki oraz materiały do robienia notatek.

Na początku spotkania animator zaprasza kolejno wszystkie osoby do krótkiego przedstawienia się. Mile widziane jest podanie:
– imienia i nazwiska,
– zawodu,
– powodu zainteresowania ekologią, jeśli nie wynika to z zawodu,
– czego oczekuje dana osoba po naszym spotkaniu np., jeśli będzie chciała,
omówić jakiś problem w dalszej części zebrania, szuka partnerów, informacji
itp.

W trakcie EKOSPOTKAŃ mówimy sobie po imieniu, niezależnie od stanowiska czy też statusu zawodowego.

Potem animator przedstawia kalendarz różnych imprez ekologicznych oraz pokrótce ciekawostki z życia ekologicznego kraju tzw. prasówka i poddaje tematy do dalszej dyskusji. Następnie przechodzimy do prezentacji problemów interesujących wszystkich uczestników EKOSPOTKANIA, omówienia nowych akcji lub przepisów, czy też prezentacji problemu, z jakim zwraca się do nas uczestnik.

Ostatnią częścią wieczoru są rozmowy w podgrupach, ponieważ uczestnicy mają różne zainteresowania i właśnie ta część spotkania umożliwia bezpośrednie poznanie osób, które zajmują się podobną problematyką ekologiczną.

Czas trwania jak i problematyka poszczególnych części spotkań jest ruchoma i zależy od wielu czynników np. liczba osób, aktualnych tematów czy też aktualnego nastroju uczestników – np. spotkania przedświąteczne.

W lipcu i sierpniu EKOSPOTKANIA nie odbywają się, za to latem możliwe są towarzyskie spotkania na świeżym powietrzu (np. rajdy rowerowe, udział w Kryterium Wisły).

Przez EKOSPOTKANIA przewinęło się już kilkaset osób. Ostatnio na spotkania przychodzi zazwyczaj od 25 – 40 osób.

Po trzech latach EKOSPOTKAŃ możemy z całą pewnością stwierdzić, że ruch ten jest bardzo potrzeby i przyniósł wiele ciekawych wspólnych realizacji różnych projektów ekologicznych dzięki znajomościom zawartym pomiędzy uczestnikami. Przyczynił się do poszerzenia znajomości wielu tematów, zaowocował ciekawymi tematami prac dyplomowych oraz zmobilizował do większego wysiłku na rzecz wspólnego i jednostkowego działania w zakresie pracy na rzecz popularyzacji zachowań proekologicznych.Jest to możliwe między innymi, dlatego że na nasze spotkania przychodzą zarówno pracownicy ministerstwa, instytucji rządowych, instytutów, funduszy (BOŚ, WFOŚiGW, Ekofundusz), działacze krajowych oraz międzynarodowych organizacji ekologicznych, naukowcy, studenci (nie tylko ochrony środowiska), dziennikarze, członkowie fundacji oraz ludzie z wielu innych zawodów jak rzeczoznawcy, inżynierowie, architekci, rolnicy, ogrodnicy,
fotografowie, konsultanci, specjaliści.
Więcej informacji o Ekospotkaniach i ich uczestnikach

1% TWOJEGO PODATKU MOŻE POMÓC RATOWAĆ PRZYRODĘ
Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”

Zobacz również:

  • Brak powiązanych tematów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *