Piękno miejskich drzew

Stół z odzyskanego drewna - Urban HardWoods

Czy zastanawialiście się kiedyś, co dzieje się ze starymi drzewami z naszych parków? Jaki jest dalszy los tych rosnących przy ulicach, a powalonych przez wichury, albo wyciętych w imię mniej lub bardziej słusznej pielęgnacji zieleni miejskiej?

Próbowaliśmy się zorientować i wydaje się, że nie ma przemyślanego i sprawnie funkcjonującego systemu zagospodarowywania drewna z drzew rosnących na terenie miast. A szkoda, bo po pierwsze ilość pochodzącego z nich surowca wcale nie jest taka mała, a po drugie są to często stare, samotnie rosnące – przez co piękne w kształcie, szlachetne gatunki drzew.

Tym bardziej zainteresowała nas koncepcja amerykańskiej firmy Urban Hardwoods. Jest to przedsiębiorstwo stolarskie specjalizujące się w konstruowaniu mebli właśnie z miejskich drzew. Robi to, trzeba przyznać w bardzo umiejętny sposób, wydobywając naturalne piękno każdego gatunku. Powstające tam meble, wydają się zgrabnie łączyć walory przedmiotu nowoczesnego i tradycyjnego. Urban Hardwoods jest członkiem stowarzyszenia, zrzeszającego firmy wytwarzające produkty z materiałów pochodzących z recyklingu. Jest to zapewne jakaś gwarancja etycznego pozyskiwania drewna z terenów, na których każde drzewo jest wyjątkowo cenne.

W Polsce drewno pochodzenia “miejskiego” często kończy żywot w miejskich kotłowniach, albo kominkach osób “bliżej związanych” z jego pozyskiwaniem. Funkcjonowanie firmy Urban Hardwoods w oparciu o drewno o tak specyficznym rodowodzie, wydaje się być koncepcją jak najbardziej godną naśladowania. Tego rodzaju postępowanie wpisuje się w ideę recyklingu, której naczelnym założeniem jest przecież odzyskanie ze strumienia odpadów materiałów cennych i jak najlepsze ich wykorzystanie. Urban Hardwoods, za Livingreen.

Deski z odzyskanego drzewa miejskiego

Zobacz również:

  • Brak powiązanych tematów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *