Na nowo przekonać się do linoleum

Składniki Marmoleum

W zasadzie nigdy bym nie pomyślała, że jeśli wymieszamy olej z lnu, mączkę drzewną i żywicę, to otrzymamy wykładzinę podłogową.

Nie jest to pełen przepis na Marmoleum, bo potrzebna jest jeszcze juta oraz wapień. Głównym surowcem jest olej lniany, który po wymieszaniu z żywicami naturalnymi, pigmentami i wapieniem, pod wysokim ciśnieniem wprasowywany jest w podkład z juty.

Jak widać wszystkie surowce stosowane w produkcji wykładzin Marmoleum są pochodzenia naturalnego. Nie gwarantuje to jeszcze, że produkt jest środowisku przyjazny, bo problem może istnieć np. w sposobie ich pozyskiwania – lecz producent deklaruje bardzo staranny i odpowiedzialny dobór dostawców. Jedno co nas zastanawia, to to, czy olej lniany koniecznie musi być kanadyjski, a żywica sosnowa aż z Portugalii, ale możliwe że i za tym przemawiają jakieś argumenty.

Pamiętam linoleum, które leżało na naszej kuchennej podłodze jakieś 20 lat temu. Było zrobione z czegoś o tajemniczej nazwie gumoleum i w zasadzie nie posiadało większych zalet ponad tę, że odgradzało nas od jeszcze czegoś gorszego pod spodem. Przy jego produkcji zapewne nikomu nie przyszło do głowy, że można zastanawiać się nad czasem jego rozkładu w środowisku i analizować cykl życia produktu. Wniosek z tego taki, że jednak dzieje się lepiej, że firmy, które dają klientowi szansę bycia konsumentem odpowiedzialnym, jednocześnie oferując produkt wysokiej jakości – mają się dobrze.

Podłoga Marmoleum

Zobacz również:

  • Brak powiązanych tematów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *