Domowa instalacja fotowoltaiczna

Instalacja fotowoltaiczna przydomowa na trackerach

 

Ciągle jeszcze rzadkość, ale jakże kusząca swoimi możliwościami – uniezależnienia się, chociażby częściowego, od sieci energetycznej. Jeden z pierwszych użytkowników instalacji fotowoltaicznej na trackerach opisuje swoje wrażenia i robi kalkulację ekonomiczną. Trackery – czyli ruchome elementy systemu fotowoltaicznego, dzięki którym panele mogą w ciągu dnia „podążać” za słońcem co znacznie zwiększa ich wydajność (przyjmuje się, że o ok. 30%).

W słoneczny dzień letni instalacja fotowoltaiczna składająca się z 60 paneli o sumarycznej powierzchni około 80 m kwadratowych produkuje dziennie 80-90 kWh. To całkiem sporo, ale takie było założenie, jako że właściciel elektrycznością ogrzewał dom i wodę użytkową, płacąc rocznie 8.500 zł za energię elektryczną. Możliwość obniżenia tej kwoty niemalże do zera – albo nawet całkiem, w przypadku zamontowania akumulatora, jest przy tej skali i zastosowaniu trackerów zupełnie możliwa – co zostało empirycznie potwierdzone.

Koszty założenia instalacji 6 kWp z uwzględnieniem dotacji w wysokości 60%, amortyzacji i odzyskania części podatku (dla prowadzących działalność), zdaniem inwestora zmniejszają się z około 100 tys. brutto do 25 tys. Bardzo ciekawa symulacja, o której więcej na gramwzielone.pl.

Zobacz również:

  • Brak powiązanych tematów
-->