Energia słoneczna dla Watykanu

Straż Gwardii Watykańskiejfoto: Scott Ableman (cc)

Watykan raczej nieczęsto kojarzy się z innowacjami. Tymczasem okazuje się, że przy okazji remontu sklepienia Auli Pawła VI, całą powierzchnię dachu tego dużego budynku pokryły ogniwa fotowoltaiczne. Inwestycja o wartości ponad miliona Euro zaczęła pracować pod koniec listopada 2008 i rocznie produkować będzie 500 MWh energii rocznie.

Panele fotowoltaiczne na dachu Auli Pawła VI

Ilość wytwarzanej przez panele słoneczne energii powinna zaspokoić potrzeby Auli związane z oświetleniem, ogrzewaniem oraz chłodzeniem ogromnego pomieszczenia. Kiedy Aula nie będzie używana, nadwyżki energii mają być przekazywane do sieci energetycznej.

Dach Auli Pawła VI pokryty panelami fotowoltaicznymi widziany z góry (Google Maps)

Dach o powierzchni 5 tysięcy metrów kwadratowych przykryty został 2400 ogniw, które na szczęście są właściwie niewidoczne z poziomu ulicy. Widok z Placu św. Piotra nie ucierpiał na tej inwestycji, zyskało natomiast na pewno środowisko. Szacuje się, że dzięki funkcjonowaniu nowego systemu, Watykan ograniczy emisję dwutlenku węgla o 225 ton rocznie, co odpowiada zużyciu 80 ton ropy. Całość została podarowana przez dwie niemieckie firmy – SolarWorld oraz SMA Solar Technology.

Dach Auli Pawła VI pokryty panelami fotowoltaicznymi widziany z góry (Google Maps)

Włodarze Stolicy Piotrowej mają jeszcze ambitniejsze plany dotyczące energii słonecznej. Kardynał Giovanni Lajolo myśli o zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych na działce o powierzchni 300ha, należącej do Watykanu. Położona jest ona na północ od Rzymu i obecnie znajdują się na niej maszty nadawcze Radio Watykan. Jeśli projekt zostałby zrealizowany, 300ha farma słoneczna produkowałaby sześciokrotnie więcej energii, niż wynosi zapotrzebowanie stacji nadawczej. Nadwyżka kierowana byłaby do sieci energetycznej. Za Inhabitat. Zobacz dach Auli Pawła VI na Google Maps!

Zobacz również:

  • Brak powiązanych tematów
-->