Fiat pomoże mniej spalać

System eco:Drive w samochodach Fiat

Samochody Fiat, dzięki technologii Blue&Me, pomogą swoim użytkownikom zmniejszyć zużycie paliwa. Dotyczy to na chwilę obecną aut Grande Punto oraz 500 ale Fiat zamierza rozszerzyć gamę modeli. Blue&Me, to system komunikowania się samochodu z różnymi urządzeniami opracowana przez Microsoft. W tym przypadku komunikacja pomiędzy komputerem a samochodem odbywa przez pendrive.

Fiat 500 i Fiat Grande Punto - system eco:Drive

Po zainstalowaniu bezpłatnego oprogramowania eco:Drive właściciele Fiatów będą mogli przenieść dane z samochodu do komputera. Wystarczy pamięć podłączana do portu USB. Oprogramowanie przeanalizuje zebrane dane i na ich podstawie opracuje zestaw porad, które powinny pomóc zredukować spalanie.

System eco:Drive - przykład ekranu

Ciekawe, jak szczegółowe dane mogą być pobrane od samochodu i jak zaawansowane porady może serwować eco:Drive. Czy będzie to coś ponad „łagodniej przyspieszaj”, „zmieniaj biegi poniżej 3 tys. obrotów” i „jeźdź z niższą prędkością”? Być może. Oprogramowanie automatycznie sumuje m.in. przebyte kilometry i ilość zużytego paliwa. Jeśli udaje się nam obniżyć spalanie, przy każdym przekazie danych dowiemy się, ile już dzięki temu zaoszczędziliśmy pieniędzy. Widać też o ile mniej dwutlenku węgla wyemitował nasz samochód. Miejmy nadzieję, że usłyszymy coś więcej o tym systemie, bo wygląda to naprawdę ciekawie.

Pomimo, że pomysł jest bardzo fajny, gratyfikacja jedynie mniejszym spalaniem wydaje się być dla wielu kierowców niewystarczająca. Może kiedyś jakaś firma stworzy system, który będzie rejestrował sposób jazdy, by potem oferować najoszczędniejszym kierowcom np. zniżki w serwisie? Fiat eco:Drive, za Springwise.

Zobacz również:

  • Brak powiązanych tematów
-->