Domek z piany

Water Cube

O ile ideałem ekologicznego podejścia do architektury wydaje się być dach ze słomy i klepisko, to jednak rozwiązanie to jest rzadko stosowane – nawet przez najzagorzalszych ekooszołomów, a zwłaszcza- jeśli pod dachem ma znajdować się basen. I korty. Inspirację z natury zaczerpnęli również australijscy i chińscy inżynierowie projektując Beijing National Aquatics Center.

Konstrukcja tej budowli o futurystycznym wyglądzie, opiera się na koncepcji mydlanych bąbelków. Pozornie delikatna struktura pozwala na doskonałe wykorzystanie trójwymiarowej przestrzeni przy jednoczesnym zapewnieniu niezbędnej wytrzymałości tego ogromnego budynku. Sto tysięcy metrów kwadratowych mającego pewne cechy wspólne z teflonem, plastiku tworzącego elewację pozwala na wykorzystywanie energii słonecznej do ogrzewania budynku, redukując koszty o jakieś 30 procent. Wywołanie efektu szklarniowego nie tylko w stropie ale i w ścianach ma istotne znaczenie przy ogrzewaniu takiej kubatury do temperatury koniecznej na pływalni.

Water Cube

Plastik z którego zbudowane są ściany i dach Aquatics Center ma własności samooczyszczające i można poddać go recyklingowi – choć to w najbliższym czasie zapewne mu nie grozi. Z zielonych aspektów budynku, krytykowanego w pewnych kręgach za niedostatecznie „chiński” dizajn, wymienić można system gromadzenia wody deszczowej – pozyskujący 10 000 metrów sześciennych rocznie i recykling zużywanej wody, sięgający osiemdziesięciu procent.

Wybudowana na Olimpiadę w Pekinie w 2008 roku pływalnia, bije w oczy nowoczesnością i oryginalnością spojrzenia na sztukę budowania i ku naszej uciesze łączy te cechy z akcentami proekologicznymi. Znalezione na TreeHugger.com (gdzie również więcej zdjęć tego niesamowitego budynku).

Edit: Dla pełnego obrazu sytuacji olimpiada-Chiny, przeczytaj komentarze. Chiny, jakkolwiek nowoczesną technologią by się nie posługiwały, pozostają nadal Chinami…

Zobacz również:

  • Brak powiązanych tematów
-->