FLOR – zdrowa wykładzina

Elegancka i przyjazna środowisku wykładzina z FLOR

Wykładziny pewnie niektórym ciągle jeszcze kojarzą się z tandetnymi wyrobami z tworzyw sztucznych, na podłożu z cieniutkiej gąbki, która po góra roku zaczyna się kruszyć. Współcześnie produkowane mogą być bardzo wytrzymałe i nawet ładne (mimo, że nadal sztuczne).

Elegancka i przyjazna środowisku wykładzina z FLOR

Kiedyś wykładziny można było kupić tylko „na metry” – z wielkiej rolki o określonej szerokości. Potem, po przyniesieniu, zaczynało się żmudne wycinanie – a to próg, a to rura od kaloryfera. Teraz często wykładziny sprzedawane są w formie kwadratów. Zasadniczą zaletą takiego rozwiązania jest to, że w przypadku silnego zabrudzenia części podłogi, wymienić można kwadrat lub dwa zamiast całej wykładziny. Ale to nie jedyna innowacja w tej branży.

Elegancka i przyjazna środowisku wykładzina z FLOR

FLOR, to firma, która produkuje nowoczesne wykładziny właśnie w formie kwadratów do układania. Co więcej – starają się, aby jakość wykonania i estetyka szła w parze z przyjaznością środowisku. W ciągu 12 lat działalności, firma zredukowała ilość odpadków trafiających na wysypisko śmieci o 63% a emisja gazów cieplarnianych została zmniejszona o 56%. Dodatkowo, realizowany jest program R&R – Return-Recycle. W przypadku wymiany wykładziny FLOR na nową lub inną, producent odbiera stare kwadraty. Są one następnie poddawane recyklingowi i powstają z nich nowe wykładziny. Wszystko w ramach programu R&R.

Elegancka i przyjazna środowisku wykładzina z FLOR

FLOR jest firmą-córką większego przedsiębiorstwa – Interface. Na specjalnej stronie internetowej, Interface przedstawia zmiany w zużyciu energii, ilości odpadków, procentowym udziale surowców pochodzących z recyklingu i roślin… i wiele, wiele innych. Wykresy obejmują lata 1996-2006 i naprawdę życzyłbym każdej firmie odwagi i możliwości publikowania takich danych.

Do 2020 roku Interface zamierza zupełnie wyeliminować negatywny wpływ na środowisko związany z produkcją wykładzin. Biorąc jako przykład zużycie energii (poniżej wykres źródeł wykorzystywanej przez całą firmę energii elektrycznej z 2006 roku) można stwierdzić, że ten ambitny cel ma szanse być zrealizowany. Już w 2006 roku siedem punktów produkcyjnych osiągnęło 100% wykorzystania energii z odnawialnych źródeł – dzięki panelom fotowoltaicznym, „kredytom” energetycznym i kupnie energii od dostawców produkujących ją w sposób niekonwencjonalny.

Elegancka i przyjazna środowisku wykładzina z FLOR

FLOR oraz Interface za 101 Things Designers Can Do to Save The Earth. A z „zielonych” podłóg polecamy również:
Marmoleum – wykładzina z lnianego oleju, mączki drzewnej i żywicy
TerraMai – podłogi z odzyskiwanego, starego drewna

Zobacz również:

  • Brak powiązanych tematów
-->