Świetliki rurowe Tubzzz

Świetlik rurowy - widok od strony dachu

Prawie rok temu pisaliśmy o doświetlaniu pomieszczeń świetlikami rurowymi. Ostatnio dowiedzieliśmy się o nowej firmie na polskim rynku (o wdzięcznej nazwie Tubzzz), która oferuje instalacje doświetlające wnętrza naturalnym światłem słonecznym.

Świetlik rurowy - widok od strony pomieszczenia

Jakie są korzyści ze stosowania świetlików rurowych?
Otóż przede wszystkim, możemy dzięki nim do pomieszczeń pozbawionych okien, doprowadzić naturalne światło. Oznacza to mniejsze zużycie energii elektrycznej, a więc tym samym ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Oczywiście dodatkowym plusem będą niższe rachunki za energię.

Ponadto naturalne światło słoneczne pozytywnie wpływa na ludzkie samopoczucie. Przydaje się też domowym roślinom do prawidłowego funkcjonowania. Jeden świetlik rurowy o średnicy 400mm jest w stanie oświetlić powierzchnię około 8 metrów kwadratowych.

Zasada działania świetlika rurowego jest bardzo prosta. Przez owalne okienko umiejscowione w dachu, światło wpada do rury. Rura ta, najczęściej o dość dużym przekroju (np. 400mm) od wewnętrznej strony pokryta jest materiałem odblaskowym. Dzięki temu, światło wędruje wzdłuż niej, by wreszcie dotrzeć do pomieszczenia. Rozpraszacz zamontowany na końcu światłonośnej rury powoduje, że światło jest łagodne i przyjemne. Więcej informacji (i zdjęć) można znaleźć na stronie internetowej Tubzzz.

Zobacz również:

  • Brak powiązanych tematów
-->