Park Narodowy a Lasy Państwowe

Las w stanie czystym

Przy okazji wiadomości o odwołaniu dyrektora Wigierskiego Parku Narodowego, pana Zdzisława Szkirucia, dowiedzieliśmy o kolejnym, genialnym pomyśle Ministerstwa Środowiska, czyli połączeniu Parków Narodowych z Lasami Państwowymi.

Lasy Państwowe to nic innego jak przedsiębiorstwo produkcyjno-handlowe nastawione na zysk i efektywne działanie. Pojęcie „ochrona” występuje tam tylko w kontekście zwalczania szkodników mogących zagrozić „plonom”. W jaki sposób Lasy Państwowe mogą zarządzać Parkami Narodowymi? Równie dobrze można zostawić piwniczkę z najlepszymi winami pod opieką nałogowego alkoholika…

W artykule zamieszczonym w portalu gazeta.pl, padają sugestie, jakoby zdymisjonowanie dyrektora Wigierskiego Parku Narodowego miało związek z jutrzejszym referendum. Nie można tego wykluczyć. Bardzo często na pomiędzy Parkiem Narodowym a miejscową ludnością występują spory. Czy to w Tatrach, czy na Podlasiu. Ludzie nie chcą mieć obok siebie obszarów chronionych. Chcą nowych dróg, większych domów i nie lubią, gdy przyroda ich w tym względzie ogranicza.

Województwo podlaskie jutro zagłosuje, choć tak naprawdę, bez względu na wynik referendum, decyzję podejmie Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Tak jak napisał na swoim blogu Adam Wajrak – za pieniądze zmarnowane na zorganizowanie głosowania można trzeba było zrobić coś pożytecznego. Ręce opadają.

Zobacz również:

  • Brak powiązanych tematów
-->