SkySails – żagle na nowo

Statek napędzany SkySails

Co kojarzy Ci się ze słowem „żaglowiec”? Gdyby takie pytanie padło w Familiadzie, pewnie wśród odpowiedzi nie znalazłby się tankowiec czy kontenerowiec. Już prędzej Dar Młodzieży. Ale czy słusznie? Firma SkySails z Hamburga opracowała system, dzięki któremu właściwie każdy statek może być napędzany żaglem.

Być może nie będzie to napęd jedyny i wystarczający ale SkySails może przyczynić się do zmniejszenia zużycia paliwa nawet o 50%. Jak to działa? Do statku przyczepiony zostaje ogromny żagiel-latawiec o powierzchni nawet do 5000 metrów kwadratowych (to o 2000 więcej niż ma Dar Młodzieży). Latawiec wznosi się na pułap od 100 do 300 metrów, gdzie wiatry wieją z większą prędkością niż tuż nad powierzchnią wody i są mniej zmienne.

Napędzany takim latawcem statek mniej się przechyla niż tradycyjne żaglowce. W przypadku sztormu również jest bezpieczniejszy – w krytycznej sytuacji można go po prostu odciąć. Oficjalna strona SkySails i recenzja w Przeglądzie Technicznym. Za podesłanie tematu dziękujemy sonic_3.

Zobacz również:

  • Brak powiązanych tematów
-->