Ilu blogerów potrzeba żeby wkręcić żarówkę?

Żarówka energooszczędna

Guru marketingu, Seth Godin, szerzy wiele szczytnych idei. Gromadzi fundusze dla organizacji charytatywnych dzięki Squidoo, propaguje samochody hybrydowe i ostrzega przed globalnym ociepleniem. Ostatnio na swoim blogu zachęca do zmiany żarówek na energooszczędne. Okazuje się bowiem, że tylko 6% gospodarstw domowych w Stanach Zjednoczonych używa świetlówek kompaktowych. Dlaczego tak się dzieje? Wypełnijcie ankietę – ile żarówek energooszczędnych jest w Waszych domach!

Jak słusznie zauważa Seth, na pewno nie stoją za tym powody ekonomiczne. W ciągu swojego żywota przeciętna świetlówka kompaktowa zaoszczędza nam wydatków na energię elektryczną w wysokości około 190zł.

Powodem nie są też względy ochrony środowiska. Co prawda energooszczędne żarówki zawierają rtęć ale w bardzo niewielkich ilościach. W przypadku elektrowni opalanych węglem mniejsze zapotrzebowanie na energię oznacza też mniejszą emisję rtęci z tych elektrowni. O gazach cieplarnianych nie wspominając.

Powodem może być to, że żarówki energooszczędne są droższe w momencie zakupu od konwencjonalnych. Co prawda staniały (jak cała elektronika) ale nadal różnica w cenie jest ponad dziesięciokrotna. Niektóre modele są też zapakowane w taki sposób, że potrzeba naprawdę dużej determinacji przy otwieraniu. To niby żadne przeszkody wobec niewątpliwych korzyści ekonomicznych i środowiskowych. A jednak… Polecamy Seth Godin’s blog i Squidoo.

A jak jest u Was? Wypełnijcie ankietę!

n

n

{democracy:2}

Zobacz również:

  • Brak powiązanych tematów
-->