Porównanie wierzby energetycznej jednorocznej i dwuletniej
Co najbardziej zniechęca mnie do spacerów zimą? Nie, nie temperatura… Najgorsze w zimowych wędrówkach jest to, czym zmuszeni jesteśmy oddychać. Dym wydobywający się z kominów świadczy o tym, że niektórzy palą w piecach wszystkim, co tylko da się spalić. W związku z tym przemierzam niemałe odległości, jak nurek pod wodą, niosąc w płucach to, co względnie nadaje się do oddychania.
Są jednak wyjątki – dym nie zawsze jest przykry, czasem kojarzy się z górskim schroniskiem i pieczonymi kartoflami. Piece i kominki opalane drewnem, dają najmilsze ciepło jakie znam, a dym wydobywający się z komina pozwala swobodnie oddychać nawet najbliższym sąsiadom.
Zapotrzebowanie na drewno w Polsce stale rośnie. Dzieje się tak między innymi dzięki dużemu popytowi na polskie meble za granicą (70 proc. przetworzonego drewna jest z Polski eksportowane), ale i na skutek rosnącego zapotrzebowania na drewno energetyczne. Ze źródeł odnawialnych do 2010 roku ma pochodzić 7,5 proc. energii zużywanej w Polsce. Dużą część z tego, będziemy uzyskiwać poprzez spalanie biomasy.
Skąd wziąć dodatkową ilość tego cennego i pożądanego surowca? Lasy Państwowe nie mogą produkować go więcej, niż zezwala prawo i biologiczne możliwości lasu. Dlatego rozwiązań należy szukać gdzie indziej.
Szansą na rozwiązanie problemu niedoboru drewna, przeznaczonego do celów energetycznych, jest bardzo ciekawa i łatwa w uprawie roślina, popularnie nazywana wierzbą energetyczną. Typowym jej przedstawicielem jest wierzba krzewiasta – Salix viminalis – roślina o bardzo dużych rocznych przyrostach masy drzewnej (ok. 14-krotnie większych niż las rosnący w stanie naturalnym!). Z 1 hektara plantacji można uzyskać imponującą ilość 30-40 ton masy drzewnej w ciągu roku. Jest to roślina wieloletnia i raz posadzona plonuje przez 25-30 lat.
Wytwarza się z niej, między innymi, odpowiedniki drogich w produkcji peletów – “korki”. Powstają one w wyniku pocięcia na kawałki o długości 2-3 cm jednorocznych pędów wierzby energetycznej (ma ona wtedy grubość od kilku milimetrów do ok. 2 cm) i są produktem gotowym do spalenia. Zielona Energia Również w Rzeczpospolitej ukazał się artykuł na ten temat.
8 thoughts on “Wierzba energetyczna”
JARAS
(1 lutego 2006 - 20:45)witam czy ktos wie jaki jest najlepiej zainstaowac piec na scink z wierzby energetycznej na ogrzanie domu o 200²
ocieplony i z nowa istalacja c.o
pozdraiam i czekam na podpowiedzi
ZieloneMigdały
(1 lutego 2006 - 22:08)Poniżej podaję dwa linki do stron producentów kotłów na biomasę. Informacje na nich zawarte powinny pomóc zorientować się w temacie.
Metalerg.pl oraz Rennergy strona główna Rennergy
Pozdrawiam!
Bartek
Żywopłot dla wymagających
(29 kwietnia 2007 - 22:23)[…] Przede wszystkim zasadniczą część żywopłotu stanowi, chwalona już na łamach tego bloga, wierzba. Bo oczywiście oprócz ekologicznego opału i utwardzania dróg, wierzba świetnie sprawdza się w swojej podstawowej funkcji – rośnięciu. Tak jak już wcześniej pisaliśmy, wierzba rośnie szybko i nie ma szczególnych wymagań. Dlatego żywopłot z 2-3 letniej wierzby już w pierwszym sezonie funkcjonowania szczelnie nas zasłoni. Ale przecież wtedy mamy po prostu żywopłot… […]
milka
(10 czerwca 2009 - 08:40)uprawa wierzby ekologicznej http://zycie-na-wsi.netbird.pl/?app=86
rarek
(23 czerwca 2009 - 21:38)Ja bym zasadził orzech barbadoski lecz nie wiem gdzie można kupić takie sadzonki
gospodarstwo ekologiczne
(31 sierpnia 2009 - 14:25)Powiem wam, że ta wierzba to bardzo sprawa… Uprawiam, jestem zadowolony, chętnie podzielę się uwagami.
Arek
(2 stycznia 2011 - 14:43)Mam zamiar przerzucić się z węgla kam. na ekologiczne źródła energii myślę o wierzbie energetycznej proszę o podzielenie się swoimi doświadczeniami z tym żródłem energi i nakładach pracy i finansowymi jakie muszę włożyć w to żródło energii mój adres email to arek_0908@interia.pl arek_0908(a)interia.pl
KOWA
(5 kwietnia 2011 - 22:28)Mam zasztyt pochwalić się że na targach Nowej Energi ENEX został nagrodzony medalem kocioł Economic-Bio do spalania biomasy w postaci sieczki z wierzby energetycznej . Za sezon od września do kwietnia 2011r. zużyl tylko 17m3 sieczki na dom o pow. 160m2 średnio ocieplony a wewnątrz temperatura jak na karaibach