Czy drukarki 3D są „eko”?

Kask drukarka 3D

 

Drukarki 3D to rewolucja. I to taka, która dopiero się zaczyna. Dająca poczucie mocy sprawczej i nieograniczone pole dla inwencji i wyobraźni – w najbliższej przyszłości pewnie niemal każdemu. Produkcja obliczona na bardzo indywidualne potrzeby jest zrównoważona, bo pomaga wyeliminować odpady i emisję dwutlenku węgla. Pomaga zmniejszyć skutki transportu, tworzyć rzeczy naprawdę potrzebne, części które trudno dostać, dzielić się pomysłami w postaci cyfrowych plików – przepisów, dla nieskończonej ilości przydatnych przedmiotów.

Producent drukarek Stratasys, zaprezentował – podobną pierwszą na świecie multikolorową i multimateriałową drukarkę 3D. Nowa technika umożliwia szybkie tworzenie przedmiotów wykonanych z nieograniczonych kombinacji różnych materiałów miękkich, twardych, przezroczystych i barwienia ich bez konieczności osobnego montowania poszczególnych składników.

 

Multimateriałowa drukarka 3D

 

Drukarka Stratasys Objet500 Connex3 Color Multi wykorzystuje technologię triple-jet i łączy w sobie trzy różne rodzaje polimerów w głowicy drukującej. Kolory i materiały mogą być mieszane, co znacznie skraca czas potrzebny do wytworzenia skomplikowanych obiektów. Objet500 Connex3 korzysta z  trzech kolorów w tym samym czasie (VeroCyan , VeroMagenta i VeroYello) i może tworzyć z nich dowolną ilość odcieni. Cykl drukowania Objet500 Connex3 jest obliczony na 30 kg żywicy i może w tym czasie generować obiekty z 16 mikronów cienkich warstw.

 

Drukarka 3d ekologiczna

 

Oczywiście za tą powszechną dostępnością kryje się i niebezpieczeństwo. Ludzie mogą zacząć drukować małe zabawki, bibeloty, rzeźby i inne rzeczy z małą lub żadną wartością użytkową, ale to samo dotyczy kupowania. Trzeba czasu, żeby wykształcić kulturę korzystania z nowych technologii.  Z perspektyw środowiska korzystne byłoby drukowanie np. prototypów projektów, czy ich wersji testowych z PLA, czyli biodegradowalnego polimeru – poliaktydu z kwasu mlekowego.

 

 

Dwa obszary, w których istnienie powszechnie dostępnej technologii druku 3D jest niewątpliwie korzystne dla środowiska, to naprawy i upcykling. Możliwość wydrukowania niewielkiej, brakującej, a trudno dostępnej części, może zadecydować o dalszej funkcjonalności skomplikowanego i drogiego urządzenia. To może przedłużyć jego żywotność, a tym samym mieć wpływ na środowisko eliminując część bardziej skomplikowanej produkcji.

 

Zdjęcia: Creative Tools,

Za: Inhabitat

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *