Super-oszczędny prysznic

Oszczędny prysznic

Technologia kosmiczna stała się inspiracją do opracowania wyjątkowo oszczędnego zestawu prysznicowego. Jednak w tym przypadku oszczędność wody nie wynika tylko z faktu, że niewielka jej ilość wypływa z końcówki prysznicu. Podstawowym założeniem jest tu bowiem recykling wody.

Kosmonauci przebywający w przestrzeni kosmicznej mają do dyspozycji bardzo ograniczone zasoby, w tym również zasoby wody. W związku z tym, poddawana jest ona na stacji kosmicznej procesowi oczyszczania, aby można było ją wielokrotnie wykorzystać. Z tego samego założenia wyszedł twórca OrbSys (od Orbital Systems) – również na Ziemi czysta woda staje się surowcem co raz cenniejszym, dlaczego więc zwlekać z jej oszczędzaniem do ostatniej chwili?

Oszczędny prysznic

Korzystając z prysznicu OrbSys, w trakcie 10 minutowej kąpieli zużyjemy zaledwie 5 litrów wody. Cała reszta zostaje odfiltrowana i ponownie wraca do „obiegu”. Dodatkowy zysk to fakt, że odzyskana woda jest już podgrzana – oprócz wody oszczędzamy również energię.

Oprócz uczucia czystości i zadowolenia płynącego z troski o środowisko, niewątpliwy zysk odczuje również nasz budżet domowy. Korzystanie z wodociągów tanieć raczej nie będzie, podobnie z podgrzewaniem wody (czy będzie to gaz, czy energia elektryczna) – na pewno warto więc zainteresować się prysznicem OrbSys. Producent prezentuje na swojej stronie internetowej kalkulator, który umożliwia oszacowanie możliwych oszczędności, przy zastosowaniu tego nowatorskiego systemu. Kalkulator korzysta z następujących danych: koszt wody (woda + ścieki), koszt energii zużytej na podgrzanie wody, codzienna liczba kąpieli oraz czas spędzony każdorazowo pod prysznicem. Dane można wpisać samemu lub skorzystać z domyślnych dla Polski (Warszawa).

Oszczędny prysznic

Przy okazji sprawdzania działania kalkulatora dowiedzieliśmy się, że w Polsce koszt wody i odprowadzenia ścieków może się bardzo różnić w poszczególnych gminach. Łączny koszt za m3 waha się od około 6zł do 49zł (pozdrawiamy mieszkańców gminy Białogard). W związku z tym od razu wiadomo, że wielkość oszczędności będzie bardzo uzależniona nie tylko od tego, w jaki sposób podgrzewana jest nasza woda, ale przede wszystkim od tego, gdzie mieszkamy. Przyjmując koszt 1kWh energii na poziomie 0,58zł (0,19$) oraz trzy 10-minutowe kąpiele każdego dnia, oszczędności przy zastosowaniu OrbSys mieszczą się w zakresie od ok. 1 000$ do prawie 3 000$ w skali roku. To przy założeniu, że podgrzewamy wodę energią elektryczną. Przy ogrzewaniu gazem załóżmy koszt 1kWh równy 0,06$ – wówczas oszczędności wyniosą odpowiednio od 470 $ do 2 400$ w skali roku.

To oczywiście tylko szacunki. Dodatkowo nie wiemy ile kosztuje sam OrbSys oraz jego utrzymanie (filtry, itp.). Nie ulega jednak wątpliwości, że z biegiem czasu opłacalność takiego rozwiązania będzie rosnąć.

OrbSys za CNN

 

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *