Kilka sposobów cytryny na życie

Plasterek cytryny

 

Plasterek cytryny pływający w herbacie nikogo nie zaskoczy, ale już to, że cytryna (zagotowana razem z wodą) jest świetnym odkamieniaczem czajników – niektórych będzie dziwić. Powszechna wiedza na temat tych owoców, a właściwie jagód w sensie biologicznym, nie obejmuje wielu ich zastosowań – niekiedy bardzo„eko” bo zastępujących chemikalia i medykamenty.

 

Cytryny

 

Kuchnia

Skropione sokiem z cytryny warzywa nie ciemnieją, a mięso z ryby traci charakterystyczny zapach – to również, wydaje się oczywiste, ale już na przykład to, że sok ten:

– umieszczony na waciku w lodówce usunie nieprzyjemne zapachy, a włożone do zmywarki plasterki również wspomogą jej oczyszczenie,

– odświeży skutecznie deskę do krojenia, a z rąk usunie zapach i kolor po obieraniu warzyw,

– rozpylony na progach i parapetach, ewentualnie zastosowany w postaci roztworu do umycia podłogi odstraszy nieproszonych gości jak pchły, mrówki i karaluchy – niekoniecznie jest takie oczywiste.

Analogicznie do usuwania kamienia z czajnika, możemy wspomóc się cytryną przy usuwaniu kamienia z okolic baterii i zlewu.

Zdrowie i uroda

Napój z miodem, cytryną i imbirem działa cuda podczas sezonu przeziębieniowego, ale to nie wszystko, bo również:

– podobno może być użyty zamiast kropli do nosa i podczas kataru ułatwi oddychanie

-rozjaśnia przebarwienia na skórze i leczy trądzik

– jest dobry na bóle głowy i suche kolana … która to uniwersalność wprawiła mnie w zdumienie.

Sok z cytryny może ponadto pomóc zatrzymać krwawienie (sok z wacikiem mocno przytrzymać w zranionym miejscu – choć wygląda to bardziej na efekt zastosowania ucisku niż soku) i może być stosowany do dezynfekcji drobnych skaleczeń (szczypie zapewne nie gorzej od wody utlenionej).

 

Cytryna na drzewie

 

Beztroska egzystencja

Oprócz wyczyszczenia srebrnej biżuterii na bal, możemy wrzucić suszone skórki od cytryny do kominka, co mile zaskoczy nasz zmysł węchu. Można ten trik zastosować również z innym owocem i w wersji mini  – zginając i ściskając skórki od mandarynek w pobliżu płomienia świecy podczas zimowych wieczorów. A czemu dzisiaj akurat o zimie i cytrynach – naprawdę nie wiem.

 

Zdjęcia: elkit, Yves Remedios,

Za: realfarmacy.com

Zobacz również:

1 thought on “Kilka sposobów cytryny na życie

    gruby

    (2 sierpnia 2013 - 16:59)

    Woda z cytryną potrafi też zdziałać cuda, nie tylko na przeziębienie. U mnie świetnie się sprawdza też przy odchudzaniu :-)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *