Helikopter napędzany siłą ludzkich mięśni

Helikopter poruszany siłą ludzkich mięśni AeroVelo

 

AeroVelo – kanadyjski startup wygrał 250.000 dolarów nagrody Sikorskiego za sprawą niesamowitego helikoptera „Atlas” napędzanego tylko i wyłącznie „samym człowiekiem”.

Zasady konkursu ogłoszonego w 1980 roku, są trudne: wymagają one drużyny, która zbuduje i uruchomi helikopter, który będzie potrafił utrzymać się w powietrzu na wysokości trzech metrów przez co najmniej 60 sekund. Sporą trudnością było to, że Atlas przez cały czas lotu musiał mieścić się w obrysie pola o wymiarach 10 x 10 metrów. Po kilku nieudanych próbach, w  końcu, tuż przed zakończeniem konkursu, Atlas spełnił wymagane kryteria. Obejrzyjcie video!

 

 

AeroVelo pozyskało fundusze w ramach projektu Kickstarter w zeszłym roku. Wiele osób w branży lotniczej zastanawiało się, czy kiedykolwiek ujrzą śmigłowiec, który spełni wymogi konkursowe. Reichert i Robertson w końcu je spełnili, utrzymując się w powietrzu 64 sekundy  na wysokości 10,83 m  na krytym boisku niedaleko Toronto, gdzie odbyły się testy latające. Trzeba przyznać, że wymagały rozpostarcia.

AeroVelo

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *