10 sposobów, jak żyć bez klimatyzacji

Gorąco bez klimy

Lato bywa gorące. Chwilami nawet bardzo. Stąd też coraz częściej spotkać można klimatyzatory – już nie tylko w budynkach użyteczności publicznej, czy sklepach, ale też w zwykłych mieszkaniach i domach. Czy można sobie jednak poradzić w gorące dni nie korzystając z pochłaniających spore ilości energii elektrycznej klimatyzatorów? Oto 10 podpowiedzi, jak można ulżyć sobie i mieszkaniu bez „klimy”.

1. MarkizyNiegdyś powszechnie spotykane, zwłaszcza nad witrynami sklepowymi, obecnie niezbyt często stosowane, mimo, że technika poszła do przodu i teraz można taką markizę rozwijać i zwijać kiedy się tylko zechce. Ograniczenie nasłonecznienia okien przekłada się bezpośrednio na stopień nagrzewania się wnętrza, to raczej oczywiste.

2. Winorośl
Ściany porośnięte zielonym płaszczem winorośli często wyglądają niezwykle uroczo. Rośliny pnące oprócz walorów estetycznych oferują również korzyści energetyczne – gęsta okrywa z liści zapobiega nagrzewaniu się ścian od promieni słonecznych, w efekcie czego wnętrze budynku staje się chłodniejsze. Dodatkowym elementem chłodzącym jest tu również ewapotranspiracja, czyli proces parowania, jaki zachodzi w przypadku roślin. Winorośl jest przydatna również zimą – wtedy chroni przed mrozem i wiatrem. Nie należy jednak zapominać, że nie każdy rodzaj elewacji poradzi sobie z napierającymi na każdą szczelinę roślinami.

3. Drzewo po południowej stronie domu
Rozłożyste drzewo rosnące po południowej stronie domu rzuca cień na dom właśnie wtedy, gdy potrzebuje on tego najbardziej. Sami wiemy z doświadczenia, że nawet w bardzo gorący dzień cień rzucany przez drzewo potrafi znacznie ulżyć  i dać przyjemne uczucie chłodu. Do tego podobnie, jak w przypadku winorośli, ewapotranspiracja sprawia, że w bezpośrednim sąsiedztwie drzewa staje się chłodniej.

4. Korzystaj z okien
Odpowiednio uchylone okna mogą przyczynić się do poprawy wentylacji wewnątrz pomieszczeń. Zwłaszcza jeśli mamy możliwość skorzystania z okien po nasłonecznionej i zacienionej stronie budynku. Unoszące się gorące powietrze może wówczas wytworzyć ciąg, który pomoże zassać do wnętrza chłodne powietrze z zacienionej strony budynku.

5. Wiatrak pod sufitem
Obracający się pod sufitem wiatrak zużywa znacznie mniej energii od klimatyzatora, ale dzięki wymuszaniu ruchu powietrza w pomieszczeniu również przyczynia się do poprawy samopoczucia.

6. Okiennice
Podobnie, jak markizy, ograniczają one w znacznym stopniu ilość promieni słonecznych docierających do okien. Ich konstrukcja często umożliwia wentylowanie pomieszczeń, a oprócz korzyści chłodzących oferują również zabezpieczenie antywłamaniowe oraz chronią w przypadku burzy, czy gradobicia.

7. Rolety zewnętrzne
Zasada działania jest tutaj analogiczna, jak w przypadku okiennic. Osłonięcie przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych znacznie zmniejsza nagrzewanie się wnętrza.

8. Dobra wentylacja
W budynkach z kiepską wentylacją nawet w kilka godzin po zachodzie słońca nadal jest gorąco. Nagrzane wnętrze pozbawione skutecznej wentylacji nie „wpuszcza” chłodnego powietrza z zewnątrz. Drożny przewód wentylacyjny, którym gorące powietrze może „uciec” plus uchylone okno znacznie poprawi sytuację.

9. Ogranicz gotowanie/pieczenie
Zwłaszcza może to drugie – rozgrzany piekarnik generuje sporo ciepła, co w gorący dzień może znacznie pogorszyć komfort osób przebywających w mieszkaniu. Podobnie kilka garnków na kuchence, zwłaszcza gazowej, podniesie temperaturę w kuchni o kilka stopni. A jeśli mamy kuchnię otwartą, połączoną z salonem, gorące powietrze poczuje nie tylko kucharz.

10. Podejmuj właściwe inwestycje
Kiedy się zastanowić, jaka inwestycja w domu przyczyni się do ograniczenia nagrzewania się wnętrza, jedną z pierwszych rzeczy, jaka przychodzi do głowy jest izolacja termiczna ścian. Okazuje się jednak, że w przypadku nagrzewania się wnętrza budynku tylko około 7% uzysku ciepła pochodzi ze ścian. Znacznie korzystniejsze będzie zainwestowanie w ochronę okien (markizy, okiennice lub rolety) – tutaj „pozyskujemy” aż 26% ciepła, oraz izolację termiczną poddasza – 22%. Ponadto, wg danych Centrum Energii Słonecznej na Florydzie, aż 35% ciepła pochodzi z urządzeń, które mamy wewnątrz pomieszczeń. Każdy włączony komputer czy telewizor to dodatkowy grzejnik, który przyczynia się do wzrostu temperatury w pomieszczeniu.

Jeśli macie jakieś sprawdzone sposoby na gorące dni – dajcie znać w komentarzach!

10 pomysłów na radzenie sobie z gorącem bez klimatyzacji za Treehugger
Foto: Roey Ahram

Zobacz również:

2 thoughts on “10 sposobów, jak żyć bez klimatyzacji

  Krzysztof

  (18 lipca 2013 - 14:19)

  Z wentylacją to nie do końca tak jest. Typowa wentylacja, jaką mamy w domach i blokach, grawitacyjna, nie zadziała latem. Nawet przy drożnym przewodzie. Ona działa tylko wtedy, gdy w domu jest ciepłe powietrze, a na zewnątrz chłodniejsze. Gdy tej różnicy temperatur nie ma, nie ma i wentylacji.

  Avy

  (29 lipca 2013 - 07:44)

  Uff, ciesze się, że trafiłam na ten artykuł :D W takie upalne dni brak klimatyzacji daje się we znaki, ale i z tym można sobie poradzić ! Dzięki za cenne porady :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *