Przegląd koszy do domowej segregacji odpadów

kosze1

 

Zbliża się 1 lipca a więc dzień, w którym w większości gmin w Polsce zaczną obowiązywać nowe zasady odbioru śmieci. Musimy się przestawić na segregowanie odpadów według zasad narzuconych przez ustawę, ale i przez firmę, która podpisała umowę z gminą, a która może mieć swoje określone, szczegółowe wymagania.

Pojemniki do segregacji na zewnątrz może, choć nie musi, zapewnić gmina, czy tez firma odbierająca – to zależy od warunków umowy. Natomiast to co dzieje się u nas w domu i jak sami zorganizujemy sobie segregację pod przysłowiowym „zlewem”, zależy tylko od nas. Wybór koszy do zbiórki selektywnej wewnątrz budynków jest dość szeroki, zwłaszcza jeśli chodzi o modele typu biurowego. Estetyczne, o efektownym dizajnie, trochę większe niż te, które chętnie widzielibyśmy w swojej kuchni. I sporo droższe. Ot chociażby coś takiego – za prawie 2 tysiące złotych.

 

Pojemnik do segregacji Organic potrójny

 

Lub taki, za ponad 6 tysięcy:

Pojemnik do segregacji CAMPUS TRIO

Wydostawszy się z oparów cenowego absurdu, skupmy się na pojemnikach bardziej praktycznych i przystępnych cenowo, przeznaczonych do użytku domowego. Prezentację otwiera model bardzo popularny, którego jednak szczerzę nienawidzę, ze względu na nieustannie brudną i lepiącą się wahadłową klapkę. Pochwalić można za przyjazność dla kieszeni – 75 zł sztuka. Pojemnik do segregacji wewnętrznej Trade Midi:

Pojemnik do segregacji wewnętrznej Trade Midi

Problem brudnej pokrywki sprytnie został rozwiązany w estetycznym modelu Ecobin firmy Meliconi – cena około 100 zł.

 

Kosz do segregacji domowej Ecobin MeliconiKose do segregacji odpadów Ecobin Meliconi

Może nieco mnie wyrafinowany pod względem stylistycznym, ale bardzo praktyczny model, którego konstrukcja pozwala na układanie jednego pojemnika na drugim.  Model Stackable Recycling Bins ma pokrywę mocowaną na zawiasach i odpowiednie dla poszczególnych frakcji kolory.

 

Kosze do segregacji Stackable Recycling Bins

 

Jeden na drugim można również ustawiać kosz na śmieci BLOCK od Qualy (129 zł), dzięki czemu zabiera on tyle przestrzeni co pojedynczy zbiornik na śmieci – no, przynajmniej w poziomie. Cztery odrębne przestrzenie na papier, puszki, butelki i plastiki dobrze dopasowujące się do narożników pomieszczeń  o nowoczesnym dizajnie.

 

Kosz na śmieci BLOCK Qualy

 

Dwie opcje otwierania pokrywy – do małych i dużych odpadków posiada model Flip Bin firmy Curver -10 litrów 16 zł.

 

Kosz do segregacji Flip Bin

 

Kosze do segregacji Curver

Jeszcze inny rodzaj pokrywy mają kosze z metalizowanego tworzywa Geo marki Vileda (291 zł), do których można dopasować odpowiedni rodzaj pokrywy. Dostępne są trzy rodzaje: z rączką, podłużnym otworem na papier lub okrągłym z kolorowym oznaczeniem. Takie rozwiązanie, intuicyjnie pozwala kierować rodzaj odpadu do odpowiedniego pojemnika.

 

Kosze do segracji Vileda

 

Czas na coraz bardzie popularne rozwiązanie, jakim są kosze szafkowe. Kosz  Brabantia dzięki prostemu mocowaniu do drzwiczek szafki, składa się z dwóch różnokolorowych pojemników umieszczonych w stelażu.

 

Kosz szafkowy do segregacji Barbantia

 

Droższym rozwiązaniem (ok 400 zł), ale za to objętym dziesięcioletnią gwarancją jest inny model Brabantia wysuwany z szafki jak szuflada z trzema wymiennymi pojemnikami z tworzywa.

 

Brabantia kosz szufladowy

 

Trochę podobny, ale jeszcze bardziej rozbudowany zestaw koszy do szafki ma w swojej ofercie Ikea. Kompatybilny z ikeowskimi meblami do zabudowy kuchni Rationell kosztuje 108,91 zl.

 

Rationel kosze szafkowe do segregacji śmieci

 

Dla tych, którzy używają worków do wyłożenia kubła, być może sensownym rozwiązaniem okaże się stelaż na torby taki jak np.  Ecologica Meliconi – 50 zł. Również jest przeznaczony do montażu na drzwiczkach wewnątrz szafki. Różne kolory pokryw umożliwiają też zastosowanie stelaża do segregacji odpadów. Model jest wyposażony w uchwyt do założenia całej rolki worków, a bezdotykowe wyrzucanie odpadków umożliwia samootwierająca się pokrywa.

 

Kosz stelaż Ecologica do segregacji

 

 

Kosze typu stelażowego niekoniecznie muszą być mocowane. Większe gabarytowo zbiorcze worki, można umieszczać w stelażu stojącym samodzielnie. Takie rozwiązanie zastosowała włoska firma Gimi robiąc stelaż z metalowych rurek zwieńczony klapami z tworzywa sztucznego – cena ok 100 zł.

 

 

Kosz na stelazu GimiGimi - stelaż do worków na odpady

 

 

Kończąc ten wybiórczy przegląd, nie możemy zapomnieć o opisywanym przez nas już prawie 5 lat temu koszu Ovetto. Kształt jaja chyba się sprawdził bo Ovetto można kupić już również w Polsce, natomiast włoskie studio designu Flussocreative stworzyło kosze zupełnie kanciaste – w kształcie klocków Lego. Kolorystyka ułatwia segregację, są stabilne i można je ustawiać jeden na drugim.

 

Kosz na śmieci w kształcie klocków Lego

 

Lego recycling truck

 

Na koniec trochę poczucia humoru w tym niezupełnie kabaretowym temacie. Kosz na śmieci Qualy Wiśnia CHERRY cena 139 zł.

 

 

Kosz na odpadki Cherry

 

Sklepy z koszami: Binbox, Eco24, mmmm, Galeria na stole, Decorit, Świat koszy, Ikea, Regmar, domplusdom.pl

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *