O tym, jak psy ratują małe pingwiny

Pingwinek mały

 

 

Pisaliśmy już kiedyś o nieocenionych usługach psa w ratowaniu gatunków i ekosystemów, dzisiaj szczególny przypadek tej pomocy i zależności gatunkowej. Występują:

Pingwinek mały (Eudyptula minor) jest najmniejszym gatunkiem pingwina występującym u wybrzeży Nowej Zelandii i Australii. Dorasta zaledwie do 30 cm wysokości i waży około kilograma, porusza się powoli i jest bardzo łatwym łupem dla drapieżnych ssaków – zwłaszcza lisa.

 

Pingwinek mały

 

Owczarek Maremma to pies pasterski, hodowany i przeszkolony do ochrony owiec przed wilkami. Ktoś szczęśliwie wpadł na pomysł, że jego wąska specjalizacja nie oznacza wcale, że takich umiejętności nie można wykorzystać do ochrony innych zwierząt – przed innymi gatunkami drapieżników. To jest dokładnie to, co zrobiono w Maremma Project na wyspie przy południowym wybrzeżu Australii. Zabrano dwa owczarki Maremma i przyniesiono je tam w celu ochrony malejących i poważnie zagrożonych populacji pingwinka małego przed lisami.

 

Owczarek Maremma

 

Przed siedmiu laty, kiedy dopiero wprowadzono owczarki, sytuacja była tragiczna. Z kolonii, która kiedyś liczyła 1500 małych pingwinków, pozostały tylko 4 pary lęgowe. Kolonia będąca na krawędzi wymarcia, wbrew raczej pesymistycznym prognozom, została uratowana i ostatni spis wykazał istnienie około 200 par lęgowych. I – co dowodzi wysokiej skuteczności owczarka – ochroniarza pingwinków – ani jeden egzemplarz nie został zabity przez lisa.

 

 

 

Zdjęcia: Wikimedia

Źródło: Treehugger, Wikipedia

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *