Najbardziej lubiane dzikie zwierzęta

ARKive - papuga kakapo

 

Jeśli chodzi o zwierzęta domowe to nierozstrzygniętą już chyba pozostanie przysłowiowa dysputa o wyższości kota nad psem i odwrotnie. Nad resztą zwierzęcego świata pochyliło się i zagłosowało 14 tysięcy ludzi ze 162 krajów i oto mamy również – zaskakującą czołówkę dzikich ulubieńców. Wyłonieniem jej zajęła się organizacja non-profit ARKive będąca projektem Wildscreen, który działa na całym świecie promując szacunek dla różnorodności biologicznej posługując się niebagatelną mocą zdjęć dzikiej przyrody.

 

ARKive - samica papugi kakapo

 

Ludzkie gusta są niezbadane. Ranking na najbardziej ulubione zwierzę świata otwiera przyciężkawa, przypominająca sowę, nielotna papuga. Kakapo. Zamieszkuje Nową Zelandię,i jest gatunkiem zagrożonym, co pewnie przysporzyło jej zwolenników. Może tajemnica sympatii tkwi również w odnalezieniu w niej własnych cech, bo kakapo:

Prowadzi naziemny tryb życia, dzięki mocnym nogom potrafi przejść kilka kilometrów i wspinać się na 300-metrowe wzgórza. Może szybko biegać, ale tylko na krótkich dystansach. Porusza się po utartych ścieżkach. Przy pomocy dzioba, szponów i uderzeń skrzydeł wspina się na drzewa, z których potrafi szybować.

 

ARKive - tygrys

 

Tak więc oprócz niegramotnego spojrzenia, mało sportowego trybu życia,  uosabia nasze tęsknoty za lataniem. Można się utożsamiać w każdym razie. Odrobinę chociaż. Drugie miejsce zajmuje tygrys, a trzecie słoń afrykański – resztę rankingu można znaleźć tutaj.

 

ARKive - słoń afrykański

 

Cenne zdjęcia i filmy o tematyce przyrodniczej zostały rozrzucone po całym świecie, w wielu zbiorach prywatnych, komercyjnych i specjalistycznych. Bez ograniczonego dostępu publicznego czy edukacji i bez skoordynowanej strategii długoterminowej ochrony. ARKive został stworzony, aby uporządkować i stworzyć scentralizowaną bibliotekę cyfrową – niepowtarzalny audio-wizualny zapis życia na Ziemi, zachowany dla przyszłych pokoleń.

ARKive - wilk

 

Wykorzystanie potęgi zdjęć dzikiej przyrody po to, żeby edukować, inspirować i edukować globalną społeczność w myśl zasady – jeden obraz więcej wart niż tysiąc słów, jest bardzo skutecznym pomysłem. Z pomocą najlepszych światowych filmowców i fotografów przyrodniczych, ekologów i naukowców, ARKive popularyzuje nie tylko wiedzę, ale i pozytywne emocje.

 

ARKive - kakapo papuga

 

Na stronie ARKive można również znaleźć materiały edukacyjne dla różnych kategorii wiekowych i gry.

Inspiracja: Wikipedia, Treehugger

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *