Strawberry Tree – słoneczna, publicznie dostępna stacja ładująca

Publiczna stacja ładowania telefonów

 

Strawberry Tree – truskawkowe drzewo to nie futurystyczna wizja ogrodnicza, ale już zrealizowana nowoczesna miejska przystań dla wyczerpanych. Baterii, ale i człowiek może sobie przysiąść.

Wszyscy pewnie znamy to uczucie dojmującego zawodu kiedy spodziewamy się skorzystać z dobrodziejstwa przenośnej elektroniki, a tu niestety – dostajemy ostanie pożegnalne mignięcie ekranu. Nie każdy w takiej chwili ma akurat przy sobie coś takiego. Nie każdy też akurat jest w Belgradzie, ale to właśnie tam można natknąć się na zbawienną, a do tego publicznie dostępną – słoneczną ładowarkę do urządzeń przenośnych.

 

Solarna stacja ładowania urządzeń mobilnych

 

Strawberry energy to młoda serbska firma, która stara się realizować wizję powszechnego dostępu do energii ze źródeł odnawialnych, słusznie uznając, że najlepszym sposobem na podniesienie świadomości w zakresie czystej energii, jest przedstawienie korzyści poprzez praktyczny przykład. Zaprojektowana stacja ładowania dla telefonów, tabletów i odtwarzaczy multimedialnych, będzie instalowana w najbardziej uczęszczanych miejscach publicznych takich jak ulice, parki i place. Obiekt  jest stosunkowo mały, nie narzucający się przestrzeni miejskiej – modułowe panele, krzesła i stoły z ładowarkami dają nieograniczone możliwości łączenia elementów, a ich rozgałęziona forma może rzeczywiście narzucać skojarzenia z drzewem, fotosyntezą i naturalnym przepływem energii od liści – paneli do niższych partii.

 

Strawberry Tree - publiczna stacja ładowania telefonów

 

Pozyskana energia jest przechowywana w akumulatorach, co pozwala korzystać z ładowarek w sposób ciągły, nie tylko podczas pięknej i słonecznej pogody. Korzystanie z urządzenia jest banalnie proste: wystarczy usiąść na ławce (oczywiście nie jest to warunek niezbędny, bo system nie jest aż tak sprytny, żeby wykorzystywać nasze ciepło), włożyć wtyczkę zwisającego przy ławce kabelka do naszego telefonu, odtwarzacza itp. i nacisnąć przycisk rozpoczynający ładowanie. Maksymalny okres jednorazowego ładowania to 15 minut, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ponownie nacisnąć przycisk i skorzystać powtórnie. W nocy, Strawberry Tree uruchamia ekonomiczny i energooszczędny system oświetleniowy, co czyni go przyjaznym w użyciu nawet po zmroku.

 

Strawberry Tree - słoneczna ładowarka

 

Ilość wyprodukowanej przez stację energii jest monitorowana, co pozwala wyciągnąć wnioski na temat jej wykorzystania i celności ulokowania stacji. Oprócz korzyści wynikających z pierwotnej „czystości” pobieranej w stacji energii jest jeszcze jedna, związana z czterokrotnie większą sprawnością ładowarek  w Strawberry Tree , co jak się można domyśleć, wynika z braku strat przesyłowych i braku konieczności konwertowania energii z wyższego do niższego napięcia i z przemiennego na stałe – z czym mamy do czynienia w zwykłej sieci.

Co tu dużo mówić – chcielibyśmy, żeby coś takiego znalazło się i w polskich miastach.

 

tree_5

 

Za: Inhabitat

 

 

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *