Całkiem nowe stare meble

bokja_1

 

Odrestaurowanie starych mebli często sprowadza się do przywrócenia im pierwotnego wyglądu. Jest to najbardziej oczywisty i bardzo szlachetny sposób walki z czasem, do tego stopnia, że nieco ryzykowne wydaje się obieranie zupełnie innego kierunku niż ten, zmierzający do odzyskania pierwotnego charakteru. Ale czasem droga pod prąd, eklektyzm tradycji i nowoczesności daje zaskakująco pozytywne, a już na pewno zaskakujące, efekty.

 

Bokja - meble z recyklingu

 

Niezwykle kolorowe tapicerowane meble projektowane przez Bokija z Beirutu w Libanie zawdzięczają swoje drugie życie i całkiem inne „ja”, duetowi projektantek Hodzie Baroudi i Marii Hibri. Ocalone zabytkowe krzesła, kanapy i fotele ożywione kolorami tkanin wywodzących swe korzenie z historycznego Jedwabnego Szlaku są ukłonem dzisiejszych czasów w stronę kultury starożytnej.

 

Bokja - meble odrestaurowane

 

Bokja sama siebie, definiuje w ten sposób:

” Jesteśmy wyrazem szacunku i miłości do wielowiekowej kultury i estetyki z ludzkim podejściem. Oznacza to poetyckie użycie koloru, nacisk na rzemiosło i zrównoważone wykorzystanie dostępnych materiałów do wyrażania idei artystycznej z treści duchowej.”

 

Bokja - meble z Libanu

 

Komuś może się wydawać, że to przerysowane, idealistyczne i „uróżowione” podejście do – po prostu – tapicerskiej roboty. Niemniej jednak sama idea recyklingu taka właśnie jest i wywodzi się z szacunku, i zauważenia wartości rzeczy odrzuconych i niechcianych.

Ostatecznym efektem starań w tym przypadku staje się zupełnie nowa jakość i chociaż o gustach można dyskutować, to jednak obiektywnie można chyba stwierdzić, że nie ma nic przestarzałego w tych bajecznie kolorowych krzesłach, mimo że same są stare i czerpią z tradycji przeszłości.

 

Za: Inhabitat

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *