TWIKE – dwumiejscowy pojazd hybrydowy

Elektryczny samochód na pedały - TWIKE

TWIKE to futurystycznie wyglądający pojazd, którym mogą podróżować dwie osoby. Jest hybrydowy, ale nie ma silnika spalinowego. Jego napęd to silnik elektryczny i… nasze mięśnie.

Przekładnia mechaniczna podobna do tej spotykanej w rowerach poziomych znajduje się przed kierowcą i pasażerem. Jednak sama siła ludzkich mięśni może nie wystarczyć do poruszenia TWIKE, waży on bowiem „na pusto”, bez akumulatorów prawie 200 kg. Z nimi byłoby jeszcze gorzej – zestaw akumulatorów Litowo-jonowych, które w najbardziej rozbudowanym zestawie zapewniają pojazdowi zasięg 250 km na pojedynczym ładowaniu, waży 95kg.

Elektryczny samochód na pedały - TWIKE

Na szczęście podczas jazdy pedałowanie tylko wspomaga silnik elektryczny, co skutecznie wydłuża zasięg i poprawia osiągi. W dostosowaniu tempa pedałowania pomaga przekładnia i dzięki niej bez problemu można poruszać się w przedziale 25-70 km/h. Prędkość maksymalna TWIKE to 85 km/h, ale niektórzy, po zmodyfikowaniu parametrów systemu zarządzania energią jechali podobno nawet 105 km/h.

Elektryczny samochód na pedały - TWIKE

TWIKE można kupić w kilku wersjach (w ustaleniu właściwej pomaga ten kalkulator) – ta z akumulatorami o najmniejszej pojemności, które zapewniają 100 km zasięgu kosztuje ponad 24 000 Euro (przy 19% VAT). Niemało, ale cena „topowego” modelu (wybrany kolor nadwozia o unowocześnionym wyglądzie, otwierany dach, skórzane siedzenia… +najmocniejszy zestaw akumulatorów)  po prostu ścina z nóg – 43 000 Euro (przy 19% VAT). Entuzjastów jednak nie brakuje i po drogach jeździ już około 1000 takich pojazdów.

TWIKE nie jest produktem nowym – pierwszy prototyp był zaprezentowane już 1986 roku (wówczas jeszcze bez napędu elektrycznego). Produkcja ruszyła w 1995 i pierwotnie odbywała się w Szwajcarii a obecnie, od 2002 roku, w Niemczech. Niebawem pojawi się nowsza wersja – TW4XP. 1000 egzemplarzy to jeszcze niewiele, być może z biegiem czasu dość wysokie ceny spadną, zwłaszcza, że na horyzoncie pojawia się znacznie atrakcyjniejsza cenowo konkurencja. Ale o tym w następnym wpisie o elektrycznych pojazdach.

TWIKE (wersja niemiecka strony jest bardziej rozbudowana od angielskiej!), znalezione przez Treehugger.

Zobacz również:

1 thought on “TWIKE – dwumiejscowy pojazd hybrydowy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *