Segregacja odpadów – odpowiedzialność zbiorowa we wspólnotach i spółdzielniach

Pojemniki do selektywnej zbiórki

 

Od lipca 2013 r. gmina w sprawie opłaty śmieciowej będzie rozliczała się z właścicielami nieruchomości, a więc również z zarządem spółdzielni lub wspólnotą mieszkaniową. Oczywiście i w tym przypadku zadeklarowanie selektywnego zbierania odpadów zaowocuje niższą opłatą – jest o co walczyć bo różnice mogą sięgnąć nawet kilkudziesięciu procent. I podobnie jak w przypadku domków jednorodzinnych, jeśli zadeklarowany obowiązek nie będzie wypełniany – zostanie naliczona kara.

Pozostaje problem z ustaleniem winnego, bo idealnie byłoby, gdyby to on zapłacił, ponieważ teoretycznie wystarczy, że jedna osoba sprzeniewierzy się przyjętej zasadzie selektywnej zbiórki, a karę poniosą wszyscy – łącznie z odsetkami za okres w którym naruszyli przepisy. Nie ma jednak możliwości przeprowadzenia takiego dochodzenia, zresztą nie oszukujmy się – byłoby ono trudne do przeprowadzenia. System dla bardzo zdyscyplinowanego społeczeństwa – ciekawe jak się w takim Polacy odnajdą.

 

Więcej: Gazeta Prawna

Zdjęcie: Ecorumors

Zobacz również:

2 thoughts on “Segregacja odpadów – odpowiedzialność zbiorowa we wspólnotach i spółdzielniach

  Krzysztof Lis

  (18 stycznia 2013 - 19:48)

  A jak to się zmienia w stosunku do tego, co było wcześniej? Jeśli wcześniej wspólnota podpisała umowę z firmą odbierającą śmieci, w której były kary umowne za ich niesegregowanie, ta sytuacja była inna, niż będzie teraz?

  ZieloneMigdały

  (21 stycznia 2013 - 17:35)

  Szczerze mówiąc nie wiemy czy takie kary w ogóle miały miejsce – teoretycznie oczywiście byłoby to możliwe, ale czy praktycznie były nakładane? Jeśli tak, to zmieni się podmiot egzekwujący i okaże się pewnie co jeszcze. Ciekawe jest również to, jak będzie w przypadku mieszkań komunalnych których zarządcą jest gmina i nie chodzi tu tylko o nakładanie kar, ale o podejmowanie zobowiązań co do segregacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *