Patent Apple na magazynowanie energii

Elektrownia wiatrowa

Firma Apple złożyła wniosek patentowy, który obejmuje system przetwarzający energię wiatrową na cieplną, która to energia cieplna jest następnie magazynowana.

Okazuje się, że Apple nie ogranicza się jedynie do komputerów i telefonów. Potęga z Silicon Valley opracowała technologię, która umożliwi bardziej racjonalne wykorzystanie energii wytworzonej przez turbiny wiatrowe. Problem z energią wiatrową jest taki, że zwyżki w produkcji energii (wieje silny wiatr) nie zawsze pokrywają się ze zwyżkami zapotrzebowania na energię elektryczną. Magazynowanie elektryczności na dużą skalę nie jest rzeczą trywialną, dlatego pomysł Apple na to, w jaki sposób można taki naddatek energii przechować na odpowiedni moment może być znaczącym krokiem w rozwoju niekonwencjonalnych źródeł energii.

W dużym skrócie opatentowana przez Apple technologia polega na zamianie energii rotujących łopat w energię cieplną zamiast elektryczną. Energia byłaby magazynowana w płynie o małej pojemności cieplnej, od którego, w miarę zapotrzebowania, przejmowałby ciepło płyn właściwy (nazywany”pracującym”), który byłby wykorzystywany do wytwarzania energii elektrycznej.

Czy system zadziała i sprawdzi się w praktyce? Zobaczymy. Kto wie, być może za kilka lat mówiąc o Apple pierwszym skojarzeniem nie będą urządzenia elektroniczne z nadgryzionym jabłkiem, ale turbiny wiatrowe?

Znalezione na Treehugger, foto: matthias_r.

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *