Nadachowy dachówkowy domek dla ptaków

Budka dla ptaków na dachu

 

Ten wytwór maleńkiej architektury, jest czymś ciekawym w swoich założeniach. Ptaki w ogrodach, ze względu na grasujące koty (a propos – dzisiaj usłyszałam, że jeden z naszych sąsiadów uważa, że kot powinien wyżywić się sam), nie mają lekkiego życia. Swego czasu u nas pojawiła się, zrobiona ze starego linoleum, kołnierzowa osłona na drzewie pod dziuplą gniazdujących sikorek. Byliśmy bardzo zadowoleni i spokojni o sikorkowy lęg, dopóki nie przyłapaliśmy naszej kocicy z gracją wskakującej na ten, teoretycznie niedostępny dla niej, sztuczny element ogrodowego krajobrazu.

 

Budka dla ptaków na dachu

 

Dlatego też projekt budki dla ptaków na dachu wydaje się być całkiem dorzeczny, z jednym może wyjątkiem, ale o tym zaraz. Pomysł holenderskiego projektanta Klaasa Kuikena polega na wmontowaniu ptasiego domku w dachówkę, która może potem służyć jako pełnoprawny fragment pokrycia dachowego, gwarantujący pełną szczelność i funkcjonalność. Budka wyposażona jest w coś w rodzaju drewnianego pudełka otwartego od góry umiejscowionego nieco pod powierzchnią dachówki, umożliwiającego wymoszczenie gniazda. I można by ten wynalazek polecić każdemu, kto akurat musi wymienić, niedoskonałą z jakichś powodów, dachówkę. Z takim tylko zastrzeżeniem, że nie mam pojęcia, jak można taką budkę potem wyczyścić – i to nie tylko ze względu na konieczność wchodzenia na dach. Chociaż dziupli nikt nie czyści w sumie.

Za: Inhabitat

Zobacz również:

3 thoughts on “Nadachowy dachówkowy domek dla ptaków

  piotr

  (26 stycznia 2013 - 22:54)

  Dach sie nagrzewa od słońca, kolejna mikrofalówka do smażenia wylęgu.
  Pomysł niedorzeczny od A do Z.

  ZieloneMigdały

  (27 stycznia 2013 - 22:10)

  A jeśli jak umieści się ją od północnej strony, albo zacienionej strony? Ale może faktycznie pomysł jest kontrowersyjny i niezgodny z zaleceniami ornitologicznymi.

  słowianka

  (30 marca 2015 - 17:22)

  Do takiej budki doskonały dostęp mają kuny, tchórze, wrony, sroki.
  Poza tym prawdziwa budka dla ptaków nie może posiadać tego patyczka przy wejściu, który ułatwia dostęp drapieżnikom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *