Laq – klocki, które zaskoczyły

laq_1

 

Jak zapowiadaliśmy w notatce „Zabawka funkcjonalna„, temat zabawek będzie pojawiał się u nas cyklicznie. Nie tylko dlatego, że jest nam bliski, ale też dlatego, że zabawki niskiej jakości mają całkiem wysoki udział w masie odpadów.

Dla naszych dzieci i dla Ziemi ważne jest, żeby zabawka spełniała pewne kryteria. Oczywiście najlepiej jest, jeśli jest ona od początku do końca „eko” czyli wyprodukowana z surowców odnawialnych, z użyciem nietoksycznych materiałów, minimalistycznie zapakowana itd. Zdajemy sobie jednak sprawę, że zawężenie świata dziecka tylko do takich produktów jest po prostu trudne, dlatego warto zastanowić się nad innymi aspektami i przyjąć pewne założenia, które pomogą nam poruszać się w świecie zabawek, nazwijmy je – „normalnych”.

Na przykład, jeśli już kupujemy plastik, to niech to będzie plastik, który posłuży dziecku długo, a najlepiej jeśli będzie mógł być przekazany kolejnemu użytkownikowi. Dobrze byłoby, gdyby była to zabawka, którą można bawić się kreatywnie i która przez to po prostu szybko się nie znudzi. Naszym kandydatem do tej kategorii są klocki LaQ. LaQ to japońskie (nie tylko pomysł ale i wyprodukowane w Japonii!) klocki w 7 różnych kształtach i 10 kolorach. Klocki które zaskoczyły w trojakim tego słowa znaczeniu. Zaskoczyły jakością i możliwościami. Zaskoczyły, bo przyjęły się jako ulubiona zabawka. Wreszcie zaskoczyły w fizycznym tego słowa znaczeniu – system łączenia klocków snap&click jest miły dla ręki i dla ucha, precyzyjny, a zarazem nieco elastyczny – jednym słowem klocki dobrze się ze sobą łączą.

 

laq_2

 

Długo myśleliśmy że na Lego świat klocków się kończy – bo cóż jeszcze można innego wymyślić, przecież z Lego można zrobić wszystko. Okazuje się, że nie tylko Lego stwarza duże możliwości konstrukcyjne, tylko LaQ robi to nieco inaczej. Z LaQ można tworzyć modele płaskie, dwuwymiarowe , trójwymiarowe, i sferyczne dysponując dość ubogim, w porównaniu z Lego, zróżnicowaniem kształtów. I być może w tym właśnie tkwi również siła Laq, które są wykorzystywane w placówkach medycznych do rehabilitacji pacjentów i w których bardzo eksponuje się, udowodniony fakt aktywizacji różnych obszarów mózgu. Nie nowiną jest, że klocki rozwijają wyobraźnię, ale te, być może jak mało które, rozwijają również umiejętność logicznego myślenia. W praktyce wygląda to tak, że nasz testowy sześciolatek najpierw z pomocą instrukcji a potem samodzielnie zaczął tworzyć całkiem skomplikowane modele.

laq_3

 

Jeśli chodzi o aspekt pro-eko, firma wspomina – wprawdzie dość enigmatycznie – o poszanowaniu ziemskich zasobów. Jako producent zabawki plastikowej, mówi o efektywnym wykorzystaniu pochodnych ropy naftowej oraz prosi o zrozumienie powstałych podczas transportu zadrapań na walizeczkach, w których są sprzedawane klocki, jako że nie są one dodatkowo pakowane w pełne tekturowe pudełka. Jest to już jakiś sygnał, że sprawy ochrony środowiska nie są producentowi obojętne.

 

Klocki LaQ Zoo pudełko

 

Japończycy jak mało który naród, widzą związek pomiędzy koniecznością sprostania wyższemu poziomowi przetwarzania danych, ze względu na szybki rozwój technologii informatycznych, a nauką własnych dzieci. LaQ poprzez udowodnioną badaniami stymulację najważniejszych ośrodków w prawej i w lewej półkuli, oraz ich wspólne synergiczne działanie, uruchamia procesy myślenia logicznego i matematycznego w stosunku do jeszcze nie istniejącego w rzeczywistości, ale już stworzonego w umyśle modelu.

Przydomek „edukacyjna” pojawia się czasem trochę na wyrost i odrobina zdrowego krytycyzmu nie zaszkodzi. Niemniej jednak LaQ znalazło w naszych i naszego dziecka oczach uznanie, niekoniecznie jako narzędzie stymulacji i wspomagania rozwoju, ale po prostu jako świetna zabawka – jak najbardziej również dla dorosłych.

 

Dystrybutor w Polsce: LaQ

Producent: LaQ

Zdjęcia m.in. z: AliExpress

Zobacz również:

  • Brak powiązanych tematów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *